Spolupráce

Chcete se po operaci kolene vrátit ke sportu co nejdřív? Náš článek vám vše zodpoví

Prodělali jste náročné poranění kolene, které si říká o rekonstrukci předního zkříženého vazu (ACL)? Pročtěte si nejčastější otázky, které pacienti pokládají.

Jak vznikne poškození ACL?

Nejčastější příčinou bývá přímý náraz do kolene při kontaktním sportu – fotbal, hokej, florbal, basket. Poranění vzniká i následkem pádu.  Koleno se přetočí do neobvyklé pozice, kolenní kloub rotuje a vzniká poranění kolenního vazu. Nejčastěji je to ACL, ale poranit se mohou i ostatní vazy.

Jak se pozná poškození vazů ACL?

Při poranění předního zkříženého vazu si poraněný myslí, že mu koleno vyskočilo pryč. Koleno bolí a ztěžka se ohýbá. Druhý den po úraze je citelný jak otok, tak bolest. Specialista nemocného vyšetří a určí, jestli došlo k poškození vazů kolenního kloubu. Lékaři na základě série vyšetření a zvážení různých faktorů – stupeň bolesti a poškození, věk pacienta, sportovní zaměření – zváží, zda je operace nutná. Pokud je pacientovi operace doporučena, je po tomto chirurgickém výkonu nesmírně důležitá rehabilitace a obnovení hybnosti končetiny. Pacient před operací podstoupí sérii vyšetření.

Co znamená konzervativní léčba?

Konzervativní léčbou se rozumí snaha vyléčit koleno bez operativního zákroku. Pacient dle instrukcí lékaře dochází na rehabilitaci, koleno fixuje ortéza, může rehabilitovat s motodlahou. Stav pacienta je lékařem monitorován a hodnocen. Rozhodnutí o konzervativní léčbě nebo operaci, činí ošetřující lékař.

Proč je nutné absolvovat operační výkon při poškození vazů ACL?

Poškození ACL se týká nejen kloubu, ale také okolních svalů, ovlivňuje pohybové návyky – způsob chůze, postoj, postavení nohou a páteře. Nestabilita může poškodit například menisky nebo chrupavky.

Jak vypadá předoperační fáze v nemocnici?

Pacient podstoupí klinickou diagnostiku, svalový rozbor a také přístrojovou diagnostiku. Lékař určí datum a čas operativního zákroku. Pacient předkládá všechna předoperační vyšetření. Před operací si musí pacient projít instruktážním cvičením pro předoperační a bezprostředně pooperační období. Také si vyzkouší nácvik chůze o berlích.

Jak vypadá operace ACL

Operace spočívá v umístění štěpu a jeho fixaci v kolenním kloubu. Existují dvě základní techniky. První je technika pomocí šlach hamstringů (STGR), druhá je technika pomocí patelární šlachy (BTB). Obě techniky jsou stejně dobré a záleží na operatérovi, jaký způsob zvolí. Typ operace se vybírá podle stavu pacienta a zranění. Štěpy se fixují vstřebatelnými šrouby a kostním cementem. Přestavba štěpu trvá zhruba 1 rok.

Jak vypadá plastika pomocí šlach hamstringů (STGR)?

Při operaci se odeberou se jedna až dvě šlachy ze skupiny hamstringů. Šlacha je dlouhá cca 27 až 30 centimetrů, upraví se do tvaru čtyřpletence. Délka vzniklého štěpu je asi 8 centimetrů, tloušťka je 8 až 10 mm. Štěp se zavede do kolene na místo předního křížového vazu, v koleně se fixuje, poté prochází histologickým vhojením.

Jak vypadá plastika pomocí paterální šlachy (BTB)?

Při operaci se odebere střední část paterální šlachy se dvěma kostními bločky – jeden z bércové kosti, druhý z čéšky. Šlacha je dlouhá cca 10 cm a široká asi 9 mm. Monoštěp se zavádí do kolene na místo předního křížového vazu, fixuje se zde a projde postupem času histologickou přestavbou a vhojením.

Mohu si vybrat štěp?

Volbu štěpu, určuje vždy operatér na základě typu poškození vazu, pacientova věku a jeho sportovních aktivit.

Jaké jsou komplikace po operaci?

Mezi frekventované komplikace patří zbytnělá jizva, omezení hybnosti, mírně volný kloubu nebo výpotky. Úspěšnost operace je velmi vysoká, až 90 %.

Je operace bolestivá?

Po domluvě s anesteziologem dostanete po operaci tlumící léky, díky nimž se sníží bolestivost. Operace probíhá v narkóze, takže výkon pro pacienta není bolestivý.

Za jak dlouho mě propustí z nemocnice?

Pacient je do domácího ošetření propuštěn po vyndání stehů, což znamená cca po 2 týdnech. V nemocnici ho naučí pečovat o jizvu a podstoupí cvičení s fyzioterapeutem. Naučí se správný způsob chůze a zacvičí si s motorovou dlahou. Rehabilitaci lze ukončit ve chvíli, kdy je kloub bez výpotků a lze s ním pohybovat. Také se pozoruje, jestli končetina vykazuje správnou svalovou sílu stehna a jestli je pohybová koordinace srovnatelný s předoperačním stavem.

Jak dlouho trvá rehabilitace po operaci?

Po operaci je doporučováno provádět rehabilitaci aspoň 5 měsíců. Proces rozcvičování a posilování je náročný, ale díky pravidelnosti přináší výsledky. Zpevnění končetiny, zvýšená stabilita a navrácení ke každodenním i sportovním aktivitám před úrazem.

Jak mám rehabilitovat správně a efektivně?

Do běžného života se vrátíte tak, že bude pravidelně a správně rehabilitovat. Koleno zafixujte kvalitní ortézou (můžete i v noci, kdy pohyb nelze ovládat) a k domácí rehabilitaci použijte motodlahu, díky které uvidíte perfektní a rychlé výsledky.

Jakou motodlahu si mám vypůjčit?

Pro pacienty po operaci ACL nebo TEP kolene je vhodná motodlaha Artromot K1 Klasik. Ovládání této motodlahy je opravdu jednoduché. Můžete ji používat klidně u sledování televize. Díky motodlaze se vaše koleno dostane zpět do formy. Zhojí se chrupavky, podpoří se vazivo a otoky rychleji ustoupí. Také se podpoří lymfatická cirkulace měkkých tkání v kolenním kloubu.

Motodlahu si jednoduše vypůjčte v naší půjčovně motodlah. Protože je o motodlahu velký zájem, doporučujeme si jí zamluvit co nejdříve, klidně už dnes. Pro rezervaci volejte na telefonní číslo +420 602 155 136, nebo nám napište na e-mail info@proormedent.cz. Půjčení na jeden den stojí 250 Kč i s DPH, od 31. dne zaplatíte 220 Kč.

Jakou ortézu si mám po operaci vybrat?

Koleno je nutné fixovat alespoň měsíc až 6 týdnů. Každý nezvyklý pohyb koleno zatěžuje. Proto ji noste při chůzi, ve spánku i při odpočinku. Jedna z nejkvalitnějších ortéz je CTi OTS. V naší půjčovně si ortézu můžete vyzkoušet a zkonzultovat její nošení. Ortéza je vhodná pro pacienty s nestabilním postranním kolenním vazem (MCL, LCL), zadním zkříženým vazem (PCL), zkříženým vazem (ACL) nebo s rotační či kombinovanou nestabilitou.

Domluvte se na telefonním čísle +420 602 155 136 nebo napište na e-mailovou adresu info@proormedent.cz. Půjčení na jeden týden stojí 1200 Kč i s DPH.

Zajímá vás více informací? Přečtěte si náš článek o nejčastějších otázkách ohledně rekonstrukce křížového vazu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button