Spolupráce

Ceny oken se odvíjejí od jejich kvality

Stavíte či rekonstruujete a musíte pořídit nová okna? Pak je velmi důležité zvážit, jaký druh si vyberete, neboť nákup oken je záležitost velmi dlouhodobého rázu. Navíc vhodně vybraná okna brání úniku tepla a fungují jako protihlukový izolant, a to nejen z vnějšího, ale i vnitřního prostoru domu či bytu. Vzhledem k tomu, že ceny oken se odvíjí od jejich kvality a použitého materiálu, je potřeba vzít v potaz i toto hledisko. Nejčastějšími materiály, které se v současné době při výrobě oken používají, jsou dřevo, plast a hliník. Výjimkou není ani kombinace materiálů.

Okna z plastu

Plastová okna volí ti, kdo hledají dobré izolační vlastnosti za nižší cenu. Jsou vhodná do menších stavebních otvorů. Vzhledem k tomu, že mají lepší index propustnosti tepla, jsou více úsporná. Plastová okna však mají, v porovnání s hliníkovými, kratší životnost. Co se týče údržby, plast není náročný. Postačí voda se saponátem a nátěr silikonovým olejem.

Při výběru oken se zajímejte o součinitele prostupu tepla, o počet skel a o možnosti těsnění. Důležitá je také stavební hloubka.

Okna z hliníku

Hliníková okna jsou sice dražší, ale zároveň nabízejí větší kvalitu i komfort. Jsou vhodná pro velké stavební otvory. Hliník je materiál, který méně podléhá deformaci, je tedy vhodný jako profil pro okna velkých rozměrů a hmotnosti. U velkoplošných oken z hliníku lze vyrobit i užší rámy, díky čemuž vzniká lepší design a do interiéru má přístup více světla. Horší index propustnosti tepla u hliníku lze kompenzovat vhodným výběrem skla a distančních rámečků a pomůže i technologie přerušených tepelných mostů. Hliníková okna mají dlouho životnost a díky speciální povrchové úpravě si zachovávají delší barevnou stálost. Lépe odolávají vlivům počasí i požárům. Údržba u hliníkových oken je stejná jako u oken plastových.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button