Dům a zahradaRady a tipy

Bílé ručníky a povlečení jsou opět trendy. Jak je prát, aby bílá vydržela dlouho zářivá?

Bílé povlečení, ručníky a jiné prádlo jsou a vždy budou znamením luxusu. Vypadají božsky, ale většinou jen do jejich prvního praní. Pak už většinou ztrácí svou zářivou bělost, získávají nehezky žlutý nebo šedý nádech a už se vám je možná ani nechce používat. Nedivíme se. Je tedy nějaká možnost, jak zachovat krásu a čistotu bílého prádla?

Jednou z možností je pravidelně nakupovat nové sady ručníků nebo povlečení, to je však extrémně finančně náročné a také neekologické. Určitě musí existovat lepší řešení. Vždyť i velké hotelové řetězce si potrpí na čistě bílé ručníky. V každé hotelové prádelně tak znají skvělé triky jak prádlo uchovat bílé, a vyzkoušet je můžete i vy.

Správné praní je klíč k úspěchu

Protože povlečení i ručníky přichází do kontaktu s pokožkou, je třeba je vyprat ještě, než je použijete úplně poprvé, tedy hned jak je vybalíte po nákupu z obalu. První praní pomáhá ustálit bavlněná vlákna a látka vydrží déle pěkná. Je tedy poměrně klíčové, abyste tento krok nepřeskakovali.

Je dobré pamatovat na to, že froté i bavlna jsou hodně savé materiály, a tedy pojmou velké množství vody. Není tedy dobré prát společně s ručníky nebo povlečením i jiné prádlo. Pračka by byla přetížená a mohli byste přístroj klidně i zničit. Kromě toho by se prádlo nejspíš ani pořádně nevypralo, protože by se v bubnu nemohlo volně pohybovat a prací prostředek by se do vláken pořádně nedostal.

Myslete také na to, že bílé prádlo se opravdu nikdy nesmí prát s jinými barvami, i kdyby byly jen jemného odstínu. Nemusí totiž nutně dojít k zabarvení, ale každá barva může způsobit zašednutí.

Vyšší teplota se vyplatí

Také teplota praní je velmi důležitá. U bílého prádla lze obecně říct, že čím vyšší, tím lepší, ale je třeba myslet také na látku, ze které je prádlo vyrobeno. U povlečení je třeba dodržovat předepsanou teplotu, bílé ručníky si pak klidně můžete dovolit vyprat i na 90 stupňů.

Zamyslete se také nad výběrem pracího prostředku. Mohlo by se zdát, že čím víc chemie, enzymů a rozjasňovačů bude prášek obsahovat, tím lépe. Ale není nutné cpát do pračky chemický koktejl, úplně postačí i šetrný ekologický prostředek, kterým navíc prospějete i přírodě.

Vyzkoušejte několik značek, abyste zjistili, co nejlépe funguje s vaší pračkou a tvrdostí vody. Rozhodně neplatí, že čím větší množství pracího prostředku použijete, tím lépe. Vysoká pěnivost totiž může paradoxně snižovat účinnosti pracího cyklu. Zachycený prací prostředek v látce navíc může způsobit alergie nebo jiné kožní reakce.

Aviváži se vyhněte

Každý chceme mít voňavé ručníky i povlečení, ale aviváži se raději obloukem vyhněte. Ta totiž na prádle zanechává povlak, který snižuje jejich savost a způsobuje zašednutí. Namísto aviváže raději použijte vinný ocet. Díky němu budou ručníky po vyprání krásně měkké a příjemně voňavé. Nemusíte se bát, že by prádlo potom nelibě páchlo, po usušení ocet z prádla vyvane.

Jak na sušení?

Měkké ručníky získáte jednoznačně tehdy, když využijete k sušení sušičku. Ta totiž dokáže dostat do prádla vzduchové bublinky, které ručníky zjemní. Sušičku ale doma každý nemá. Pokud to tedy jen trochu jde, sušte ručníky i ložní prádlo venku, kde jim slunce a lehký vánek dodá tu pravou hebkost. Rozhodně byste neměli ručníky sušit na topení, protože tím naopak ztvrdnou a mohou získat i nepříjemný zápach.

Přírodní bělení

Nepoužívejte zbytečně drahá chemická bělidla. Pomohou i účinné přírodní prostředky. Perfektně funguje citron a citronovou šťávu můžete bez obav použít i na zašedlé prádlo. Stačí vymačkat několik citronů a přidat trochu teplé vody. Do směsi pak namočte bílé prádlo a nechtě jej několik hodin odležet. Pak jej vymáchejte, a ještě vyperte běžným způsobem.

Ochránit bělost vašeho prádla pomůže i jedlá soda. Stačí při každém pracím cyklu nasypat lžíci tohoto prášku přímo do bubnu pračky. V dnešní době se také hojně využívají ekologické prací prášky, které už jedlou sodu mají přímo ve složení.

Výborným pomocníkem je i samotné slunce. Prádlo umí nejen rychle a efektivně vysušit, ale také jej dokonale vybělí. Tuto metodu používaly už i naše babičky, které prádlo při sušení ještě kropily, aby bělicí sílu slunce využily na maximum.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button