Aby nás práce bavila: dobrý plat někdy nestačí. Ve hře jsou i další faktory
Jak vás baví práce? To je otázka, na kterou se řadě z nás dost těžko odpovídá. Může vás práce vůbec bavit, nebo to vždy bude jen nutné zlo? Dobrou zprávou je, že práce jako záliba a koníček jistě existuje, ale dosáhnout tohoto stavu se podaří opravdu jen velmi nízkému počtu lidí. Pro nás ostatní je důležité najít si na našem zaměstnání aspoň něco pozitivního.
Mezi nejdůležitější věci, které ovlivňují to, jak se v práci cítíte a jaké jsou naše výkony, je atmosféra na pracovišti. Někdy se říká – jaký je šéf, takoví jsou i zaměstnanci. To ale platí jen občas. Vztahy na pracovišti jsou složitá a jemná pavučina. Nesporné ale je, že vedoucí kolektivu má v rukou hlavní trumfy. Proto je jisté, že pokud je někde výborné vedení plné rozumných lidí, pak se na takovém místě bude s největší pravděpodobností i dobře pracovat.
Stres a strach
Z výzkumů vyplývá, že pro značné množství lidí je práce dokonce mimořádným stresem a vyvolává v nich i takové emoce jako je strach, napětí nebo pocit ponížení. Atmosféra na pracovišti ovlivňuje pracovní výkon. Prostředí by nám mělo klást nějaké nároky a být tvůrčí, aby nás motivovalo. Pokud ale na pracovišti vládne strach a nejistota, nikdy to nevede k dobrým výsledkům.
Velmi výraznou úlohu hraje vzájemný respekt. Pokud se k sobě lidé navzájem chovají slušně a otevřeně, nepomlouvají se za zády a nedělají si naschvály, jedná se většinou o příjemné pracovní prostředí.
Dobrý šéf nad zlato
Úkolem vedoucího je řídit celý tým. A to nejde zvládnout jen s pozitivním přístupem a samou chválou. Vedoucí musí občas připomenout, že lidé zapomínají na nějakou práci, která pro ně není úplně příjemná, nebo musí umět vrátit špatně udělanou práci a trvat na jejím přepracování. Pravidla musí být jasně stanovena, na druhou stranu šéf by nikdy neměl být zlý ani mstivý nebo neochotný vyhovět rozumné prosbě. Je třeba volit taktiku, která je v té chvíli zrovna potřeba.
Motivací k úspěchu
Lidé fungují vlastně docela jednoduše. Pokud se cítí za práci dostatečně oceněni, dělají ji rádi a dobře. A ocenění není myšleno jen po finanční stránce, ale také po stránce osobní pochvaly, benefitů, výhod a dalších. Každý člověk je samozřejmě individualita. Na někoho se vyplatí zatlačit, u jiného více prospěje pochvala a pozitivní motivace. Vedoucí by měl být schopen tyto jednotlivosti u svých zaměstnanců odhalit, a proto je dobré, aby se je snažil poznat i na osobní rovině.
Rovnováha
Problémy v práci jsou často jen odrazem potíží v jiných sférách našeho života. Někdy lidé přicházejí do zaměstnání už frustrováni z domu a jejich reakce jsou pak zcela neadekvátní. Nejde tedy ani tak o samotnou práci, ale spíše o jejich celkovou nevyrovnanost v rámci životních pilířů. Když jeden pilíř nedrží tak, jak má, budou chatrně stát i ty ostatní. A člověk má takové pilíře většinou tři – práce, rodina a koníčky. Když se vám v jedné z nich nebude dařit, nebudete na ni mít čas nebo něco nepůjde dle plánu, zákonitě se to odrazí i v dalších dvou sférách. Jestli máme v práci fungovat s jistým nadhledem, potřebujeme mít v pořádku i další oblasti našeho života.
Pokud špatný pocit z práce přetrvává i po zvážení, zda za tím nestojí jiné problémy, je načase rozhodnout, jestli pozitiva, která nám naše práce přináší, vyváží všechno to, s čím na pracovišti bojujeme. Někdy lidé dlouhodobě usilují o dobrý plat, ale nakonec se takového zaměstnání dobrovolně vzdávají, protože nedokáží unést tlak a zodpovědnost, která jde s takovou pozicí ruku v ruce. Zásadní problémy je nutné řešit včas, než zajdou příliš daleko. Není výjimkou, že vyhoření v práci vede až k vážným psychickým potížím.
Dokud se lidi nenaserou tak páni podnikatelé pro lidi neudělají nic jako předešlých 30let.Ty by bez lidí nepřežili ani týden. Je třeba přitvrdit a požadovat důstojnou mzdu .Obyčejný člověk je v pasti a jen otročí za minimální mzdu. Otevřete konečně oči.