Dům a zahradaRady a tipy

Jak chytře využít spadané listí? Poslouží na zahradě i ke skladování

Příroda vytváří z padajícího listí novou půdu a vy byste měli také! Všechno to listí se může proměnit v zahradnické zlato, které můžete využít na spoustu způsobů a vyhnout se tak rozhodování, co s kupou spadaného listí, které se vám vrší za domem. Ukážeme vám různé způsoby využití spadaného listí a využijeme všechny jeho výhody k ochraně rostlin, ale třeba i k mulčování.

Listí je nejhojnější podzimní plodinou

Ano, listí je nejhojnější plodinou letošní sezóny. Jaká úžasná organická hmota! A navíc zdarma. Stromy vytěžily minerály z hloubi půdy a vynesly je na povrch. Listy jsou bohatým zdrojem vápníku, hořčíku, fosforu, draslíku a dalších látek.

Listy jednoho velkého stromu mohou mít obrovskou hodnotu co se rýče rostlinné potravy a humusu. Obecně lze říct, že obsahují dvakrát více minerálních látek než hnůj. Obrovské množství organických látek, které nabízejí, lze využít ke zlepšení struktury půdy.

  • Listový humus může odlehčit těžké jílovité půdy.
  • Jsou potravou pro žížaly a užitečné mikroby.
  • Listy zvyšují retenci vlhkosti v suchých písčitých půdách.
  • Vytvářejí atraktivní mulč v květinové zahradě.
  • Jsou báječným zdrojem uhlíku, který vyrovnává dusík v kompostu.
  • Izolují křehké rostliny před chladem.
  • Žádný ekologický zahrádkář by si neměl nechat ujít tuto každoroční příležitost.

Zde je návod, jak využít podzimní listí k výživě půdy, místo abyste listí z přírody cpali do plastových pytlů na odpadky, které se po milionech vyhazují na skládky.

1. Zlepšete svou půdu

Přimíchejte rozdrcené listí přímo do zahrady. Příští jaro se vaše půda bude hemžit žížalami a dalšími užitečnými organismy. Pokud přidáváte rozdrcené listí přímo do půdy, přidejte do ní také dusíkaté hnojivo s pomalým uvolňováním, které pomůže listí rozložit a zajistí, že půdní mikrobi nespotřebují všechen dostupný dusík.

2. Vytvořte hromadu kompostu

Vyrobte si kompost, který bude cenným doplňkem půdy. Pokud ještě nekompostujete, je nyní vhodná doba začít. V rohu dvora naskládejte podzimní listí na hromadu. V ideálním případě zabraňte rozfoukání listí pomocí pletiva nebo nějaké konstrukce. Pro urychlení složení rozdrťte toto listí mulčovací sekačkou.

Vrstvěte toto „hnědé“ listí bohaté na uhlík se „zeleným“ materiálem s vysokým obsahem dusíku, jako je posekaná tráva, odumřelé rostliny a kuchyňské zbytky. Zelený materiál je potravou pro bakterie, které budou rozkládat listí. Vrstvěte tři až čtyři centimetry starého listí s centimetrem čerstvé posekané trávy nebo jiného zeleného listnatého odpadu ze dvora.

Pak nechte kompost ležet celou zimu a občas ho otočte, aby se provzdušnil. Pokud se vám hromada kompostu začne zdát suchá, postříkejte ji zahradní hadicí a obraťte vidlemi. Až přijde jaro, měli byste mít pěkný kompost, který můžete přimíchat do zahradní půdy.

3. Vyrobte si mulč

Listy jsou vynikajícím ochranným mulčem pro zeleninové plodiny, borůvky (a další bobuloviny) a okrasné keře. Nejenže potlačují plevel a pomáhají udržet půdní vlhkost, ale protože samy neobsahují semena plevelů, nepodporují šíření nových plevelů.

Záhony v naší zeleninové zahradě pokrýváme vrstvou nasekaného listí, aby se půda přes zimu neodplavila. Před použitím listí jako mulče je nezapomeňte nasekat nebo rozdrtit. Celé listy mohou vytvořit rohož, kterou voda nepronikne.

Listy jsou také dobrou izolační vrstvou pro přezimování křehkých trvalek. Nejvhodnější doba pro mulčování trvalek je po zamrznutí půdy, proto si rozdrcené listí odložte do pytlů a použijte ho později na podzim.

4. Výživa pro trávník

Trávníkům skutečně prospívá tenká vrstva listí. Listová drť zlepšuje půdu a snižuje potřebu hnojení na jaře. Doporučuje se používat mulčovací sekačku s nožem a sekat jednou týdně, dokud listí padá. Listí se tak během zimy rozpadne na menší kousky, což půdě dodá živiny. Starší sekačky lze na mulčovací přestavět instalací mulčovacího nože.

5. Chraňte a skladujte kořenovou zeleninu

Listí tvoří dobrou izolační vrstvu pro chladnomilnou zeleninu a kořenové plodiny uložené v zemi – například mrkev, kapustu, pórek a řepu. Přikryjte je a budete moci sklízet celou zimu.

Pokud máte chladné a vlhké místo, můžete mrkev, řepu a další kořenovou zeleninu skladovat také mezi vrstvami čerstvě spadaného křupavého listí. Každou vrstvu listů pokropte vodou (nenechte je rozmočit).

6. Zanechávejte listí pro volně žijící živočichy

Listy nejsou užitečné jen pro nás lidi. Spadané listí také poskytuje volně žijícím živočichům, zejména opylovačům, určitý úkryt na zimu. Včely, můry, motýli, plži, pavouci a desítky dalších členovců a opylovačů přezimují v odumřelém rostlinném materiálu jako ochrana před chladným počasím a predátory. Například spárované královny čmeláků se na zimu zahrabávají do země jen jeden nebo dva centimetry a spoléhají na přirozenou izolaci z listí. Také mnoho motýlů přezimuje v kuklách nebo zámotcích, které jsou maskovány jako suché listy.

Nehrabejme, nesekejme a neodfoukávejme kousek přírody, který je nezbytný pro naši přirozenou síť života. Zvažte vytvoření jedné nebo dvou hromádek listí a nechte je přirozeně rozložit. (Listí nechte vcelku, nedrťte ho.) Listí nechte na záhonech přes zimu jako mulč a nespěchejte s jeho odstraňováním brzy na jaře. Motýli a opylovači vám poděkují!

ZDROJ: https://www.almanac.com/more-ways-use-fall-leaves-garden
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Petra Kopásková: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ruka-list-podzim-padani-5697922/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button