Domácí borůvky? Ty kanadské si vypěstujete na zahradě i balkoně
Milujete borůvky, ale kupované z obchodu vás vždy odradí svou cenou a pochybnou kvalitou? Kanadské borůvky jednoznačně patří mezi nejoblíbenější druhy drobného ovoce. Výhodou je, že si je snadno můžete vypěstovat na zahradě, ale i v květináči na balkoně. Pokud chcete, aby skutečně bohatě plodily, potřebují zajistit specifické podmínky a správně cílenou péči.
Kanadské borůvky
Jedná se o rostlinu z čeledi vřesovcovitých, která nese odborné jméno brusnice chocholičnatá. Jak její komerční název napovídá, poprvé se začala pěstovat právě v Severní Americe, konkrétně v její východní části, v oblasti od Ontaria po východní Texas. Postupem času se rozšířila i do našich končin a dnes je mezi zahrádkáři známá a běžně pěstovaná už mnoho let. Někteří však tvrdí, že je náročná a že se jim nedaří mít z ní pěkné výnosy. Chyba však bude nejspíš na jejich straně. Někdy totiž zahrádkáři dělají zcela zbytečné chyby, které je ale pak stojí hezkou úrodu.
Výběr odrůdy
To je vůbec první a zcela klíčový krok, který bychom neměli podcenit. Nechte si poradit od odborníků a vybírejte ne s ohledem na vzhled, ale především na praktičnost do vašich podmínek.
Kanadské borůvky jsou samosprašné pouze částečně, takže je pro zdar sklizně vhodné koupit alespoň dva keře, které vysadíte blízko sebe, aby se mohly vzájemně opýlit. Z toho důvodu se vyplatí vybrat také dvě odlišné odrůdy. S výběrem konkrétního typu by vám měli poradit právě v zahradnictví – když jim sdělíte, jaké máte plány a podmínky, jistě vám pomohou správně vybrat.
Volba stanoviště
Naprostý stín ani umístění přímo na slunci nejsou pro borůvky dobrým řešením. Vyberte pro ně umístění někde mezi oběma uvedenými variantami, kdy budou mít dostatek sluníčka, ale také alespoň v části dne stín.
Výběr substrátu
Jako základ je vhodné použít hlinito-písčité, případně písčité zeminy s kyselou reakcí (pH 4–5). Jestliže taková zemina nebude k dispozici, můžete se s dobrou úrodou rovnou rozloučit. Borůvkám vyhovuje také směs písku s rašelinou, ale rašelinu je možné snadno nahradit také listovkou. Na zeminu je vhodné rozprostřít ještě mulčovací vrstvu – ideálně z jehličnanů. Pak by měly borůvky mít ideální místo k plození i růstu.
Usazení do země
Kanadské borůvky se musí umět také správně vysadit. Je třeba vykopat jámu hlubokou alespoň půl metru a metr širokou. Pokud bojujete s nevhodnou zeminou, je lepší kopat ještě hlouběji a celou jámu jak na dně, tak i po stranách vyložte dřevem z jehličnanů, aby se zde skutečně vytvořilo ideální pH. Jestliže si koupíte kontejnerované, dobře zakořeněné rostliny, můžete je do zeminy přenést kdykoliv během sezony, samozřejmě ideálním časem je podzim či časné jaro.
Zalévání
Vzhledem k tomu, že brusnice chocholičnatá původně rostla především na vlhkých loukách, v lesích a rašeliništích, dá se očekávat, že jí svědčí spíše vyšší vlhkost. Určitě by však rostliny neměly ve vodě stát – i proto je klíčové vytvoření drenážní vrstvy, jež přebytečnou vodu odvede pryč, a také mulčování, které zajistí, že zemina nebude vyschlá.
Hnojení
Borůvky potřebují přihnojit, aby se jim dařilo a měly odkud brát živiny. Pokud máte možnost, pořiďte si přípravek určený přímo pro ně. Jde o speciální kyselá hnojiva, která neobsahují chlór a mají minimum dusíku. Doba vhodná k přihnojení nastává brzy zjara, od července je naopak potřeba s hnojením ustat.
Údržba
Stejně jako u jiných keřů je nezbytné borůvkám dopřát pravidelný sestřih. Poprvé by se měly zkrátit ihned po výsadbě. Odstřihněte prakticky vše, až na jeden až tři nejsilnější výhony. Mírně je zakraťte, aby se keř rozvětvil a dobře dále rostl. Každoroční udržovací řez se provádí hned zjara, kdy je třeba opět odstranit slabé, deformované či dovnitř keře směřující větve.
ZDROJ: https://www.deerbusterscanada.ca/blogs/news/how-to-grow-blueberries
ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Olya Kobruseva ze služby Pexels