Kameny mohou i rozkvést. Živé kameny vás překvapí svým netradičním vzhledem
Věděli jste, že i kameny mohou žít, a dokonce i rozkvést? Stačí, když je budete správně zalévat a věnovat jim řádnou péči. Samozřejmě to nelze aplikovat u všech druhů, ale tzv. živé kameny by mohly příjemně ozvláštnit vaši zahrádku. Pro jejich pojmenování se používá také cizí název lithops, ale v našem prostředí nejsou příliš známé. Přitom pokud milujete sukulenty a baví vás objevovat novinky, je tohle rozhodně něco, co by vás mohlo hodně zajímat. Výhodou je, že podobně jako kaktusy nebo sukulenty nepotřebují zrovna extra nákladnou péči, takže jsou pro pěstitele doslova požehnáním. Navíc vás můžou odměnit velmi zajímavými květy a netradiční podívanou.
Skoro se tomu nechce věřit, ale je pravdou, že kameny mohou při správném pěstování obživnout. Ve skutečnosti jde totiž o nenápadné sukulenty, které žijí nesmírně zajímavých životem. Nemají totiž stonek, ani běžné listy, a proto na první pohled skutečně vypadají jen jako kus kamene. V podstatě jsou tvořeny vždy jenom dvěma tlustými sukulentními listy, které se v zimě mohou oddělovat. Mohou se také svlékat z kůže a po pár letech správné péče se můžete těšit i na netradiční květy.
Jak na pěstování živých kamenů?
Určitě oceníte, že to není nic složitého. Jestliže vás zaujaly, zkuste se poohlédnout po lithopsech nebo konofytech. Tyto druhy potřebují jen dostatek světla po celý rok a substrát bohatý na minerály. Následně už není třeba věnovat jim tolik pozornosti, protože jde o velmi nenáročné rostliny.
Jak postupovat?
Nádobu naplňte vhodným substrátem. Měl by být dostatečně výživný s vysokým obsahem minerálů. Můžete vysévat semínka nebo raději rovnou zakoupit malé rostlinky, které se snadněji uchytí a výsledky uvidíte rychleji. Rostlinu umístěte na světlé místo, klidně může být i na přímém slunci, ale ne po celý den. V zimě je vhodnější květináč přesunout na chladnější místo, ale pořád s přísunem dostatečného světla. Bez potíží zvládne i nižší teploty okolo 5 °C, ale pozor na mráz – ten by mohl rostlinu nenávratně poškodit. Zálivku aplikujte ke kořenům pravidelně, ideální je zalévání třeba jednou za 14 dní. Před zaléváním se ale vždy ujistěte, že je půda suchá, pozor na mokření a přelévání.
Od jara do podzimu je klíčový především dostatek světla. Proto se hodí umístit je přímo na parapet, který směřuje ideálně na východ nebo jihovýchod. Se sluncem se to ale nesmí přehnat, takže zapomeňte na jižní parapety, kam praží slunce doslova po celý den. Pokud je teplota vyšší než 30 °C, přestávají tyto rostliny přijímat vodu, nezalévejte je tedy, namísto toho spíše více větrejte a klidně je přesuňte i někam, kde se nebudou tak rychle vysušovat.
Mohou i ven?
Daří se jim spíše v menších květináčích, které naplňte kromě zeminy také říčními kameny nebo drobnými oblázky. Není nutné je přesazovat. Počkejte až do chvíle, kdy budou kořeny po celé nádobě. To je jasný signál, že by potřebovaly více prostoru. Při vhodných podmínkách je můžete přesunout také na terasu nebo balkon. Myslete ale na to, že by na rostlinu nemělo pršet, a proto je vhodné umístit ji spíše pod velkým košatým stromem nebo keřem. Zpátky do bytu by se pak měly nastěhovat co nejdříve před příchodem ochlazení.
Rozmnožování
Množení se prakticky v ničem neliší od klasických sukulentů. Stačí opatrně oddělit jednotlivé rostlinky či celé trsy a přesadit je do nové nádoby. Rozmnožovat by se ale měly spíše starší a silnější kusy. Je možné si samozřejmě také pořídit nová semínka ve specializovaných prodejnách. Výsev začne klíčit zhruba za šest až dvanáct týdnů. Ne vždy se ale začínajícím pěstitelům podaří uspět.
ZDROJ: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-lithops/
ZDROJ obrázku: Wikimedia