Rouška má smysl. Ale jen tehdy, když víte, jak s ní zacházet
I když ještě před pár dny by si většina z nás připadala trapně, kdyby měla na ulici vyjít s rouškou, dnes jsou lidé s rouškami již spíše známkou odpovědnosti a důslednosti v dodržování opatření. V rouškách se musí například i do prostředků hromadné dopravy a silně jsou doporučeny i kdekoliv jinde, kde může dojít ke kontaktu více osob.
Rouška není hanba
Pokud jste vy doposud váhali, rozhodně začněte roušku používat už dnes. A že nikde nejsou? Na internetu najdete stovky návodů, jak si roušku vyrobit, a ani nemusíte být nijak zruční. Doposud není nošení roušek povinné a je to tak i proto, že vláda zatím nezajistila jejich dostatek pro všechny. Lidé jsou tedy odkázáni na vlastní výrobu. Několikrát se však již slibovalo, že během několika dní by měly být roušky k dispozici, a poté lze očekávat, že se jejich nošení stane zcela nevyhnutelné – a je to jen dobře.
Skutečně to pomůže
Možná jste se již také setkali s názorem, že rouška před nákazou koronavirem neochrání. To je sice do jisté míry pravda, ale může výrazně snížit riziko přenosu infekce. Jednoduše platí, že rouška je každopádně lepší ochranou než nic, a i kdyby byla její účinnost nízká, stále to má smysl. Navíc existují studie, které přiznávají i podomácku vyrobeným rouškám účinnost až 60 %, což, jak sami jistě uznáte, není málo.
A především je dobré myslet na to, že nejde jen o vás. Pokud nechcete roušku nosit kvůli sobě, dělejte to alespoň z ohleduplnosti k ostatním. Hlavním účelem roušky je totiž zabránit šíření případné nákazy od vás směrem ven. Vzhledek k dlouhé inkubční době si opravdu nikdo nemůže být jistý, že je zdravý. Zakrytím úst a nosu tak chráníte své blízké a všechny, se kterými se setkáváte v práci, obchodě či na ulici.
Z utěrky, sáčku do vysavače nebo látky
Roušky mohou být z řady materiálů – zásadní rozdíl je především jejich možnost opakovaného použití. Jednorázovou roušku poskládáte například z kuchyňské utěrky či sáčku do vysavače. Taková ústenka může mít účinnost až okolo 80 % a je to přitom tak jednoduché. Pro konkrétní návod zapátrejte na internetu. Postačí vám skutečně jen sešívačka a šňůrka na uchycení roušky.
Další možností jsou pak šité roušky, ideálně ze 100% bavlny. Jedná se o pratelné roušky, které se dají využít opakovaně. Tento materiál je vhodný právě proto, že se dá snadno sterilizovat. Opět se dá najít množství návodů na internetu, a dokonce můžete pomoci i ostatním – máte-li čas šít, pomozte lékařům, rodině nebo lidem ve vašem okolí.
Má to svá pevná pravidla
Aby byla rouška účinná, je nutné dodržovat několik zásad:
- Před nasazením roušky si pečlivě umyjte ruce.
- Roušku připevnětě, aby dobře držela na místě a nikde se neodchlipovala.
- Vlhkou roušku vyměňte za novou/čistou.
- Vyvarujte se kontaktu s přední částí roušky a pokud k němu dojde, umyjte si ruce.
- Při sundávání ji uchopte pouze za šňůrky.
- Vložte ji ihned do koše nebo do jiné uzaviratelné nádoby. Perte odděleně.
- Po použití si opět umyjte ruce.
Jak již bylo řečeno, bavlněné roušky se dají využít opakovaně. To si ale žádá odpovídající údržbu. Bavlněnou roušku vyvařte nebo ji propařte pomocí žehličky zapnuté na nejvyšší teplotu. Roušku je možné také sterilizovat v troubě (půl hodiny na 70 °C).
Nebudete-li výše uvedná doporučení pečlivě dodržovat, snížíte tím razantně smysl nošení roušky. Pokud si totiž kontaminujete virem ruce a opomenete si je pečlivě umýt, můžete jej velice snadno dále šířit. Není náhodou, že lidé, kteří přicházejí do styku s nakaženými, jsou skutečně „zabalení“ od hlavy až po paty. Chcete-li riziko nákazy skutečně eliminovat, jinak to ani nejde. Proto se i vy chovejte alespoň v rámci možností podobně a zachovávejte maximální hygienická opatření.