Nateklé oči umí znepříjemnit rána. Na vině může být mnoho příčin včetně vážných onemocnění
Míváte někdy nateklé oči, kruhy pod očima anebo červené či pálící oči?Není to asi pro nikoho z nás něco, co byste nikdy nezažili. Do jisté míry je to i normální a často můžete velmi snadno odhalit příčiny tohoto stavu například v nevyspání nebo pobytu v zakouřeném prostředí. Pokud se ale s těmito problémy potýkáte často nebo dokonce takřka denně, pak je třeba zamyslet se nad stavem vašeho zdraví.
Nedostatek spánku, nevhodné brýle, alergie, oční infekce nebo příliš mnoho času stráveného před obrazovkou – příčin podráždění našich citlivých očí existuje celá řada. Neměli byste tyto příznaky ale nijak podceňovat. I pokud vám nijak výrazně nekomplikují život, mohou signalizovat vážnější onemocnění.
Nateklé oči
Někdy je příčina nateklých očí jasná – prohýřená noc, nadbytek alkoholu, nedostatek spánku. Kůže v okolí očí je totiž mnohem tenčí než v ostatních částech obličeje. Z toho plyne, že příznaky stresu a únavy jsou mnohem viditelnější v okolí očí. Otoky očí však často mohou být zapříčiněny genetikou nebo i stárnutím a mnoha dalšími vlivy.
Typickým důvodem je alergie. A ta může mít různé původce – ať už se jedná o pyl či prach, nebo o kosmetické výrobky či potraviny. Vždy byste se ale měli snažit zjistit, co za tím vězí, abyste se problémům mohli do budoucna vyhnout.
Pokud jste si na večeři dali příliš slané jídlo nebo jídlo s vysokým obsahem bílkovin, další ráno můžete mít nateklé oči. Otoky také mohou značit některá onemocnění. Nejčastěji se jedná o potíže s ledvinami nebo se srdcem, nedostatečně aktivní štítnou žlázu nebo vysoký krevní tlak. Mnoho žen zaznamenává nahromadění vody v okolí očních víček také při produkci hormonu estrogenu během menstruace.
Řešení
Existuje celá řada jednoduchých a odzkoušených domácích léků a postupů, které nateklým očím rychle uleví. Na otoky výborně působí například chlad. Na nateklá víčka tedy můžete zkusit přiložit vychlazený sáček od zeleného čaje, často pomáhá i chladivá okurková maska. Pokud trpíte nateklýma očima často, doporučujeme používat chladící oční masku , kterou koupíte v lepších drogeriích nebo kosmetických salonech. K léčbě alergií jsou používány speciální léky, které fungují tak, že zmírňují nebo předchází alergickým reakcím. Alergii sami doma nediagnostikujete, ani nevyléčíte, a proto neváhejte vyrazit za lékařem a nechat se odborně vyšetřit.
Prevence
Natékání má řadu příčin, a tak i prevence bude různá a nedá se generalizovat. Je-li to možné, vyvarujte se běžným příčinám – např. pití alkoholu ve večerních hodinách nebo konzumaci potravin s vysokým obsahem soli nebo bílkovin.
Dále se snažte co nejvíce spát, ale zase to nepřehánějte, osm hodin denně by dospělému člověku mělo bohatě stačit. Při spaní se také snažte snížit teplotu v místnosti, ideálně by se teplota měla pohybovat v rozmezí 16-20 stupňů. Pravidelně také větrejte a snažte se, aby v pokoji nebyl příliš suchý vzduch.
Pokožku očí může dráždit také nadměrná konzumace cukru a alkoholu, případně používání parfémované kosmetiky nebo kosmetiky s obsahem konzervačních látek. Proto zvolte raději přírodní produkty a odpusťte si alespoň jednou za čas dezert po obědě a zcela vynechejte slazené nápoje.
Pokud otoky neustupují a jsou doprovázeny dalšími projevy jako je pálení a slzení očí, pak je to případ pro odborníka. Navštivte specialistu, který vaše oči odborně vyšetří a vyloučí možné zánětlivé onemocnění, případně může potvrdit či vyvrátit alergii.
V každém případě neberte otoky na lehkou váhu. Může to být pouhý kosmetický problém, který vám komplikuje to vypadat i po probuzení jako ze žurnálu, ale může se jednat i o jiný, mnohem vážnější problém. Nikdy nemůžete být až přespříliš opatrní.