Rady a tipyZdraví

Sprchování po běhu. Je lepší použít teplou nebo studenou vodu?

Dnes už běhá téměř každý. Stalo se to trendovou záležitostí, kterou více či méně provozuje téměř každý, kdo se chce udržet fit, a navíc chce držet krok s tím, co teď letí.

Určitě je skvělé hýbat se, ale není dobré zapomínat na to, že i běh má jako každý jiný sport nějaká pravidla, která je třeba dodržovat. Základem je správná technika běhu a samozřejmě kvalitní obutí, které ochrání vaše kosti a klouby. Důležitý je i výběr vhodné lokality na běhání. Přednost by měla dostat příroda před městem a ideálně byste se měli vyhnout také betonových povrchům, které mohou přetěžovat vaše klouby.

A jak je to s chováním po běhu? Máte se protáhnout a dát si sprchu? A co s jídlem? Je vhodné se hned najíst? Otázek je hodně a odpovědi nejsou vždy snadné. Pojďme se dnes podívat na to, jak je to s tou sprchou. Je tedy dobré se ihned po běhu osprchovat? A pokud ano, prospěje vám více teplá nebo studená voda?

Zchlaďte se

Zatímco před během nebo jiným cvičením je velice důležité se zahřát, po cvičení je zase klíčové zchladit se. To znamená, že jakmile fyzickou aktivitu ukončíte, měli byste si dopřát asi tak 20 minut na to, aby se vaše tělo vrátilo do normálu.Váš tep by se měl pomalu vrátit do klidového režimu, měli byste se přestat potit, dýchání se ustálí a klesne vám tělesná teplota.

Až po této době je dobré jít do sprchy. Do té doby jste totiž stále ve stavu vypětí, které by vaše tělo nemuselo ve sprše dobře zvládnout. Může se stát, že se vám zamotá hlava nebo se vám udělá nevolno. Se sprchou tedy počkejte přibližně 20 minut.

Začněte studnou, skončete teplou

Jak je to s teplotou vody? Je to jedno, nebo hraje teplota vody roli? To víte, že to jedno není. Ideální je začít krátkou studenou sprchou. Je to skvělý postup, jak zabránit rozvoji zánětů nebo bolesti svalů a kloubů. Chladná voda váš organismus lépe regeneruje a pomáhá prokrvení, které zabraňuje ztuhlosti svalů i kloubů.

Na závěr si ale dopřejte pár minut pod teplou sprchou. Ta vám pomůže relaxovat a lépe odplavit z těla škodliviny. Změna teplot také tělo povzbudí a vy se nebudete po cvičení cítit tolik unavení a vyčerpaní. Teplá voda také pomůže s uvolněním a protažením svalů, které další den nebudou tolik bolet.

Pozor na teplou vodu, pokud máte zranění

Teplá sprcha se ale nedoporučuje tehdy, pokud jste zranění nebo jste v rekonvalescenci. Teplá voda totiž zvyšuje rozvoj zánětlivých procesů v těle a může léčbu zkomplikovat. Teplá voda také není dobrá na jakékoliv oděrky, puchýře nebo drobná poranění. Dopřejte si raději studenou nebo vlažnou vodu a používejte jen velmi jemné mýdlo pro citlivou pleť.

Krátce a intenzivně

Ve sprše byste neměli být déle než 10 nebo 15 minut. Krátká sprcha je pro prokrvení organismu a jeho očistu daleko lepší než dlouhé cachtání ve vodě. Proto se vyhněte také koupeli a po fyzické aktivitě se vždy sprchujte. Ušetříte za vodu a šetříte samozřejmě i životní prostředí, což je neméně důležité.

Můžete používat speciální sprchové gely či mýdla, které jsou určena na sport. Pomůžou vám tělo nejen očistit, ale příjemná vůně také podpoří relaxaci vašich smyslů.

Pozor na úraz

Ve sprše po běhu buďte zvlášť opatrní. Tělo je unavené a trochu ztrácí běžnou pozornost. Je prokázáno, že řada lidí po sportu ve sprše utrpí nějaké zranění. Uklouznou a zlomí si nohu či ruku, vykloubí si koleno, pořežou se žiletkou nebo upadnou a rozbijí si hlavu. Je tedy na místě, být po sportu mimořádně opatrný a dávat pozor co dělám, kam šlapu a jestli nemohu uklouznout.

Jak se říká, sportem ku zdraví, ale někdy také k invaliditě. Buďte tedy při každé aktivitě opatrní a myslete především na své zdraví. Výkon jsou až na druhém místě.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button