Nejčastější chyby při mražení? Neděláte je i vy?
Někteří lidé nedají na svůj mrazák dopustit. Je pro ně cestou jak nevyhazovat jídlo a jak si dělat zásoby i na dlouhou dobu dopředu. Mražení je skutečně efektivní způsob konzervace, ale jako každý jiný má svá pravidla, která bychom neměli ignorovat. Přeci jen se bavíte o jídle, které konzumujeme, a nemělo by nám být jedno, zda jej skladujeme tak, jak se má, anebo děláme zásadní chyby. Pokud chcete zjistit, jak jste na tom vy a váš mrazák, čtěte dále. Třeba ještě dnes začnete dělat věci lépe.
1.Nulová organizace
To je asi nejčastější problém náš všech. Do mrazáku vše skládáme páté přes deváté, nic nemá systém, a pokud alespoň trochu tušíme, co ve kterém sáčky je, pak máme pocit, že odvádíme dobrou práci. Mrazák jako každé jiné místo, kde skladujeme jídlo, vyžaduje organizaci. Ani zamrazené jídlo nevydrží věčně, takže byste měli každý balíček pečlivě označit nejen tím, co je vevnitř, ale také datem, kdy jste jej do mrazničky uložili.
2. Je tam příliš teplo
V mrazáku je příliš teplo? Co je to za nesmysl? Ale ano, možná i váš mrazák má o pár stupňů méně, než je doporučené. Nižší teplota však může výrazně zkrátit proces uchování čerstvosti a kvality potravin. Ideální teplota by měla být okolo -18 stupňů Celsia. Tak honem utíkejte zkontrolovat, jak na tom vaše mraznička je.
3. Jídlo není pevně uzavřeno
Používáte k uskladnění opravdu pevně uzavíratelné krabičky nebo pytlíky? Většina z nás to nedělá, protože si nemyslí, že je to důležité. Ale opak je pravdou, jakmile se k jídlu dostává vzduch, začne se o to rychleji kazit, vysychá a jednoduše ztrácí výrazně na kvalitě. Ujistěte se, že máte vše pevně uzavřeno.
4. Mrazíte věci společně
Často mrazíme společně kousky ovoce, které ale potřebujeme použít po menších částech. Pak dokola a dokola rozmrazujeme stejnou hroudu a je vám určitě jasné, že tímto kvalitě potravin ani trochu neprospíváte. Raději si dopředu rozdělte ovoce na menší porce a zamrazte je zvlášť.
5. Mražení nedokáže zázraky
Řada lidí si myslí, že zmražení dokáže navrátit pečivu čerstvost. To je samozřejmě hloupost, když zamrazíte tvrdé pečivo, bude tvrdé i když ho opět rozmrazíte. Proto se naučte plánovat dopředu a do mrazničky se snažte dávat co nejčerstvější potraviny, aby mělo mražení vůbec smysl.
6. Rozmrazujete při pokojové teplotě
Ano, ano, všichni víme, že by se to nemělo dělat, a přesto to děláme. Rozmrazování při pokojové teplotě vede ke vzniku bakterií, které se šíří doslova raketovou rychlostí. Zkuste opravdu plánovat dopředu a nechat věci rozmrazit pomalu v lednici. Stačí si vzpomenout den dopředu. Ve většině případů se to určitě dá zvládnou.
7. Blokujete ventilaci
Každý mrazák má svou ventilaci, ale mnoho lidí to, zdá se, vůbec netuší. Lehce se pak stane, že přívod a odvod vzduchu zablokují a dochází pak ke kolísání teplot. Zjistěte, kde má vaše mraznička ventilaci a nechte kolem ní alespoň pár centimetrů prostoru.
8. Mraznička je moc plná nebo moc prázdná
Oba extrémy jsou špatně. Mraznička by měla být vždy naplněna tak akorát. Jinak pak nezvládá plnit svou funkci ideálně. Samozřejmě to není vždy snadné dodržet, ale alespoň se o to pokuste. Nebudete plýtvat energiemi a jídlo bude skutečně kvalitně zamrazeno.
9. Necháváte původní obal
Pokud bojujete s místem v mrazáku, zkuste se podívat, zda tam nenajdete obaly, které se mrazí úplně zbytečně a berou vám cenný prostor. Třeba krabice s nanuky. Stačí ji rozbalit, vyndat nanuky a hned se vám tam utvoří spousta místa. Naučte se přemýšlet efektivně a ekonomicky.