Vypěstujte si vlastní přírodní masážní žínku. Lufu využijete nejen v péči o tělo, ale třeba i v kuchyni
Věděli jste, že lufa, kterou mnozí z nás používají k masáži a očistě těla, je ve skutečnosti rostlina? Tedy možná ne ta, kterou koupíte v drogerii. V obchodem se totiž prodávají většinou jen umělé imitace této skvělé a všestranné rostliny. Pokud ale chcete skutečně využít všechny úžasné účinky, které lufa nabízí, neexistuje nic jednoduššího, než si ji vypěstovat u vás doma. My vám dnes poradíme jak na to.
Lufa válciovitá je popínavá rostlina, které nese až několik metrů dlouhé úzké plody. Právě pevné rostlinné pletivo slouží po usušení jako skvělá masážní žínka nebo pomocník při odstraňování odumřelé kůže.
Lufa pro krásu a zdraví
Provozovat masáž s žínkou z lufy je tou nejlepší věcí, kterou můžete udělat pro svou krásu a zdraví. Tuto proceduru si dopřávejte denně po koupeli a dobrou službu udělá i po saunování. Suchá žínka z lufy je tvrdá a drsná, ale po nasátí vody příjemně změkne a strukturou připomíná standardní houbu z molitanu, kterou pořídíte v obchodě.
Účinky masáže:
- Prokrvuje pokožku a podporuje její regeneraci.
- Hodí se k jemnému peelingu celého těla.
- Odstraňuje maz, špínu, odumřelé kožní buňky a uvolňuje ucpané póry.
- Působí jako prevence proti celulitidě.
- Pomáhá při revmatismu, protože účinně prokrvuje okolí kloubů.
- Ulevuje od bolesti namožených svalů a šlach.
- Stimuluje krevní oběh a přispívá k celkové regeneraci organismu.
Lufa v kuchyni
Použití lufy nelze omezit jen na masáž či tělesnou očistu. Dobře se využije i v kuchyni. Její plody jsou jedlé, křehké a chutné, ale pouze, když jsou mladé. Později tvrdou a stávají se nestravitelnými. Můžete ji použít do celé řady pokrmů.
- Hodí se do salátů.
- Je výtečná do leča a podobných smažených či dušených zeleninových pokrmů.
- Lze ji zapékat podobně jako lilek či cuketu.
- Můžete ji také zavařovat podobně jako mladé okurky.
Jak lufu vypěstovat
Lufa je velice teplomilná rostlina. Chcete-li ji pěstovat v našich podmínkách, je nejlepší zasadit ji do skleníku či fóliovníku, který bude nejlépe simulovat tropické klima. V našich klimatických podmínkách se však lufám obvykle daří i venku, pokud jsou na teplém místě a chráněné před větrem. Dobře bude růst v prostorné a hluboké nádobě, kde budou mít její kořeny dostatek prostoru a také správný typ zeminy určený na tropické rostliny.
Jak postupovat:
- Sazeničky je třeba přichystat si již v březnu. Použijte semínka z lufy, které necháte naklíčit v bavlněné gáze bohatě zalité vodou. Naklíčené rostlinky poté přesaďte do menšího květináčku a nechte dále růst.
- Sazeničky se ven vysazují ke konci května. Zničí je i drobný mrazík, proto buďte opravdu obezřetní a raději s vysazením pár dní počkejte, pokud počasí ještě není dostatečně teplé.
- Při růstu potřebuje popínavá rostlina oporu. Ideální je tedy vysadit ji u plotu nebo dřevěné konstrukce, po které mohou větvě šplhat do výšky.
- Svědčí jí hojnost tepla a světla a vyžaduje také vydatnou zálivku. K podpoření růstu plodů je možné ji hnojit vyhovujícím hnojivem.
Sklizeň mycích žínek
Pro výrobu žínky musí být plody zcela zralé – někdy to trvá až 5 měsíců. V našich podmínkách se tak lufy nejčastěji sklízí v říjnu či listopadu. Ideální čas poznáte snadno – správně zralé plody jsou suché, lehké a na konci se začíná otevírat malé víčko, ze kterého vypadávají semena.
Semena můžete z plodu vyklepat a uchovat pro sazeničky na příští rok. Plody namočte do vody. Postupně se začne uvolňovat slupka i dužina a zbydou pouze cévní svazky pletiva, které budou tvořit žínku.
Vzniklou žínku rozdělte na kusy dle vaší potřeby a nechte ji usušit na slunci. To ji také vybělí a žínka bude připravena k použití. Velkými oky v žínce lze například protáhnout provázek, jímž můžete žínku upevnit na sprše nebo na věšáčku v koupelně.
Domácí lufa je také skvělý a netradiční dárek pro vaše blízké.