Dům a zahradaRady a tipy

Na zahradě najdete úžasné zdroje vitamínů i chutí. Sbírejte divoce rostoucí bylinky

Právě nyní všude rostou zdravé, divoké rostliny a byliny, které nabízí úžasný doplněk naší stravy – a to zcela zdarma a bez námahy pěstování. Mnoho zdravých planých rostlin na vaší zahradě nebo v lese má navíc léčivé účinky. Divoké rostliny obsahují zdravé živiny, od obyčejné pampelišky po divokou fialku, chrpu a mnohé další. Mnoho planě rostoucích rostlin lze použít jako zeleninu do salátů nebo je přidat do oleje a připravit z nich tinkturu, kterou použijete i později. Se správnými znalostmi mohou tinktury a extrakty poskytnout uzdravení, aniž byste se museli uchylovat k farmaceutickým přípravkům. Přidáním sušených bylinek do pečení se chuť posune na zcela novou úroveň. Které to jsou?

Pampelišky

Tato běžná a dobře známá divoká rostlina se vyskytuje na většině dvorků, které nejsou ošetřeny chemickými prostředky. Pampelišky jsou jedlé i léčivé divoké rostliny. Pampelišky miluje i opylující hmyz. Mnoho druhů včel a much se s oblibou napije hojného nektaru. Pampelišky hrají důležitou roli při produkci medu, protože včelám poskytují velké množství pylu a nektaru. Půdě prospívají, protože pampelišky produkují velké množství živin, zejména dusíku, které vracejí zpět do půdy.

Pampelišky mají mnoho užitečných způsobů využití, například listy se používají do salátů, květy se mohou smažit, kořen se dá použít jako náhražka čaje nebo kávy. Lékaři varují, že užívání jakékoli byliny může ve vysokém množství vyvolat reakci nebo ovlivnit užívání léků na předpis. Proto se vždy raději poraďte s lékařem. Z pampelišek lze připravovat čaje, tinktury, výtažky, olejové nálevy a mnoho dalšího.

Jitrocel

Jitrocel větší se podobně jako pampelišky vyskytují téměř na každé běžné zahradě. Mnoho lidí si neuvědomuje, že jitrocel je vlastně léčivá bylina. Na naší zahradě máme jak širokolisté, tak tenkolisté odrůdy. Listy jsou jedlé a mají antibakteriální a antiseptické účinky pro hojení. Listy lze jednoduše rozžvýkat, aby se uvolnila šťáva, a rozmačkané listy přiložit na kousnutí hmyzem nebo na zánět. Z listů jitrocele lze připravit tinkturu, čaj nebo nálev. Chcete-li si přírodní bohatství jitrocele uchovat na zimu, listy zmrazte nebo usušte.

Divoká fialka

Tyto drobné fialové květy rostou hojně na zastíněných místech a na trávnících. Listy i květy jsou jedlé. Květy fialek se používají do salátů a lze je také pocukrovat a použít na ozdobu pečiva. Listy mají vysoký obsah vitaminu C. Nasbírat košík drobných fialek není těžké, jakmile se vytvoří záhonek množí se samy velmi rychle. Chuť je údajně jemná a poněkud sladká. Pro kulinářské využití sbírejte květy a připravte si třeba fialkový ocet nebo fialkové želé. 

Léčebně má tento drobný květ docela velký vliv. Fialky obsahují kyselinu salicylovou a složky, které napomáhají při dýchacích potížích a pomáhá při hojení ran.

Ptačinec

Ptačinec je oblíbenou pochoutkou slepic, kachen a malých přežvýkavců. Tato rostlina je ale vhodným jídlem také pro nás. Drobné květy ptačince milují včely a další opylovači. My je můžeme snadno použít do salátu. Pokud posekáte trávu a divoké rostliny, nechte ptačinec ležet na zemi – hezky se rozloží na nakrmí půdu.

Šrucha

Má tak vysoký obsah omega 3 mastných kyselin, že je považována za superpotravinu. Kromě toho má také vysoký obsah vitamínů a beta-karotenu. Vypadá trochu jako malý listový sukulent. Můžete jíst celou rostlinu, listy i stonky jako salát. Šrucha

může růst kdekoli, i když dává přednost bohaté čerstvě obdělané půdě.  V našich zahradách se zdá, že roste na spíše méně úrodných a suchých místech zahrady, kde se jiné rostliny snaží přežít. 

Kopřiva

Časně rostoucí plevel, který se rychle šíří, se pravděpodobně vyskytuje i na vaší zahradě. Na zahradách jí bývá hodně. Kopřiva není příliš odolná vůči teplu a nepřežívá horké letní počasí, které u nás občas panuje. Na podzim se nicméně opět vrací.

Léčivé vlastnosti se využívají k hojení pohmožděnin. Používá se také k zastavení krvácení. Čaj z kopřivy se používá k léčbě zimnice.

Sedmikráska

Sedmikrásek se najde na každé zahradě spousta. Nejlepší ke konzumaci jsou právě její květy. Dají se použít ve slané i sladké kuchyni, ideální jsou například do salátů, na chlebíčky, dorty, zmrzliny či saláty. Vyrábí se z nich také sladký sirup, který můžete v zimě snadno využít k léčbě kašle.

ZDROJ: https://www.timbercreekfarmer.com/6-healthy-wild-plants-harvest-now/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Sergei Fomichev: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/kvetiny-trava-pestovani-cerveny-jetel-10813500/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button