Ještě nekompostujete? Tyhle důvody vás přesvědčí
Kompost na zahradě nesmí chybět. Nejen proto, že je to ideální místo, kde se snadno rozloží všechen bio odpad, ale také představuje úžasný zdroj živin pro celou vaši zahradu. Bez těchto důležitých látek budou vaše rostliny slabé a nebudou mít dobré výnosy. Jak ale kompostovat správně a co je potřeba vědět?
Výhody kompostu
Není je jistě třeba nějak zásadně představovat. Jsou poměrně jasné a kompost se hodí v mnoha ohledech. Nepopiratelným plusem je, že kuchyňský odpad skončí namísto popelnice právě v kompostéru, kde se postupně promění na živiny bohatou zeminu, kterou nebude potřeba za drahé peníze kupovat. Mezi další výhody patří:
- upravuje půdní strukturu,
- zadržuje vodu,
- zlepšuje provzdušnění,
- stabilizuje pH.
Co je možné dát na kompost?
Ujistěte se, že na kompost přijdou pouze ty věci, které tam skutečně patří. Přeměnu organických zbytků také urychlí:
- vyluhovaný čaj,
- káva,
- zbytky ovoce a zeleniny,
- piliny
- a dřevěný popel.
Kompostovat je možné takřka všechny látky organického původu. Trávu, slámu, různé slupky, ale samozřejmě také odřezky z ovoce a zeleniny. Dejte si ale pozor na to, že do kompostu by neměly přijít slupky a zbytky exotického ovoce, zvláště citrusových plodů a banánů. Kvalitní kompost je tvořen zdravou organickou hmotou. Tlení této hmoty je pak ideální za vyšší teploty (ideálně okolo 65°C), vlhkosti a přístupu vzduchu. Za sucha je třeba vlhkost udržovat dostatečným přidáváním vody.
To, že je vše v pořádku, poznáte snadno čichem. Pokud neprobíhá proces správně, dochází k přemnožení hnilobných bakterií, což se projevuje zapácháním. Jestliže bojujete s příliš nízkou teplotou kompostu, je možné jej přikrýt černou fólií.
Kompost v jámě
Jedná se o nejstarší metodu kompostování, která má však doteď své příznivce. Ideální je zejména tehdy, pokud potřebujete zpracovávat větší množství biologického materiálu. Jáma by měla být umístěna na stinném a před větrem chráněném místě. Ideální rozměry jsou maximálně 2×2 metry, ale dejte si pozor, abyste materiál nevrstvily do větší výšky než 1,5 metru.
Při kompostování v jámě bývá vespod zpravidla omezen přístup vzduchu, takže je klíčové důkladné promísení hmoty. Takto upravený materiál je pak možné ukládat ve vrstvě asi 20 cm a vždy jej překrýt poloviční vrstvou ornice. Přidaná půda působí jako očkovací látka, která kompostu dodává potřebné mikroorganismy. Pomoci může také přidání vápna, které můžeme navlhčit (vodou či močůvkou). Nezapomínejte před zimou materiál přeložit, abyste mu zajistili dostatek nového vzduchu a kontinuitu rozkladného procesu.
Kompost v kompostéru
Pro modernější přípravu kompostu je možné užít kompostér. Jedná se obvykle o uzavřenou, velmi často plastovou nádobu tmavé barvy. Konstrukce a použitý materiál pomáhá udržet žádoucí vlhkost a vhodné teploty, ale zároveň zajišťují snadnou manipulaci. Těleso kompostéru nemá dno, aby se k obsahu mohly dostat žížaly, a po boku jsou větrací otvory.
Nevýhodou může být to, že není možné směs efektivně promíchat. Rizikem je pak nastartování nežádoucích hnilobných procesů. Při vytvoření optimálních podmínek však postupuje tlení velice rychle, kompost může být hotový i do dvou měsíců.
Kompostování v silu
Ke kompostování menšího množství materiálu je vhodné také silo. Stačí vím dřevěné nebo betonové kůly, zasazené ve čtvercovém půdorysu do země, kdy mezi latěmi by měla být dostatečná mezera, aby dovnitř mohl pronikat vzduch. Dno je možné nechat volné, ale silo může též stát na kovové síťce, která zabrání vnikání hlodavců, které obvykle kuchyňský odpad velmi láká.
Kompostování chce trochu přemýšlení
Vyplatí se pamatovat na to, že kompost by se neměl vrstvit nahodile. Zde už se dostáváme trochu do oblasti chemie, protože poměr mezi uhlíkatými a dusíkatými látkami by měl oscilovat mezi 15 až 25 ku jedné. Přitom platí, že třeba posečená zelená tráva dodá kompostu asi 1,5 procenta dusíkatých látek a zhruba 0,8 procenta fosforu a draslíku. Pokud se vám nad tímto nechce příliš bádat, je možné si pořídit speciální přípravky (Oxygenerator, Floran biokompostér, BIO P4 a jiné), které obvykle obsahují substrát obohacený bakteriemi a houbovými kulturami. Tak půjde kompostování snadno a vy brzy budete sklízet ovoce své snahy.
ZDROJ: https://www.bhg.com/gardening/yard/compost/how-to-compost/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Eva Bronzini: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zelenina-zahrada-puda-organicky-5503338/