Co je to ofsetový tisk a kdy se vyplatí ho používat?
V dnešní digitální éře se zdá, že se i tisk stal výhradně digitálním. Ale opak je pravdou. Když se podíváme na všechny možné tiskoviny, které denně držíme v rukou, jsou většinou dílem ofsetového tisku, který je skvělou kombinací tradičního přístupu i moderního zpracovávání tiskovin. Co vlastně znamená pojem „ofsetový tisk“ a proč je stále tak žádaný a nezbytný?
Ofsetový tisk vs. digitální tisk
Tiskárny můžeme rozdělit na digitální a ofsetové. Většina tiskových materiálů, se kterými se setkáváte, je vytvořená právě pomocí ofsetového tisku – letáky, noviny, brožury, knihy, plakáty… všechno je obvykle ofset. Běžně se využívá v profesionálních tiskárnách.
Zatímco doma máte inkoustovou nebo laserovou tiskárnu, které představují digitální tisk.
Jak funguje ofsetový tisk?
Ofsetový tisk zjednodušeně funguje na principu obtiskování a vrstvení barev. Grafický návrh nebo text, které plánujte tisknout, se nejprve vygravírují na tenoučké (obvykle) hliníkové pláty, a tak jsou jakýmsi „razidlem“.
V případě, že chcete plně barevný tisk, je potřeba pro každou barvu (žlutou, azurovou, purpurovou a černou) vyrobit samostatný hliníkový plát. Ve finále tak je váš tisk připravený na několika takovýchto plátech/fóliích potřených různými barvami. Ty se pak na papír tisknou jedna za druhou, respektive jedna přes druhou.
Výhody ofsetového tisku
U ofsetového tisku se nemusíte striktně držet barevného modelu CMYK (viz výše) – barvy můžete nahradit podle svých přání: například pokud chcete metalické nebo neonové barvy či přesné barvy vašeho brandu.
Má vysokou kvalitu tisku s věrnou reprodukcí barev a detailů. Díky použití tlakového válce, který barvu „obtiskává“, můžete touto technikou dosáhnout jemných přechodů, pestrých barev a ostrých detailů.
Ofsetový tisk si velmi snadno udrží vysokou kvalitu i při použití různorodých, třeba i méně kvalitních, papírů. Tam, kde by digitální tiskárna tiskla obtížně a ne příliš kvalitně, odvede ofset skvělou práci. Díky této tiskové flexibilitě si můžete zvolit papíry různé gramáže a povrchové úpravy, kartony, plasty, a dokonce i kovy.
Vzhledem k rostoucí popularitě digitálního tisku by se mohlo zdát, že je ofsetový tisk dražší alternativou. Nicméně pro větší objemy tisku je ofsetová technologie stále ekonomicky výhodnější. Při velkých objemech tiskovin jsou náklady na jednotlivý kus výrazně nižší než u digitálního tisku. To z něj dělá ideální řešení pro kvalitní tisk velkého počtu kusů.
Nevýhody ofsetového tisku
Výroba hliníkových plátů/fólií je poměrně nákladná, navíc ji pro jednostranný plnobarevný tisk potřebuje čtyřikrát a pro tedy oboustranný osmkrát. Pravděpodobně se vám tedy nevyplatí, jestliže chcete tisknout jen malé množství kusů. Pokud chcete 200 pozvánek na firemní večírek, rozhodně nebudete využívat ofsetový tisk, ten se obvykle vyplatí až zhruba 1 000 ks.
Ofsetový tisk nelze personalizovat či jednoduše upravovat jednotlivé výtisky. Při digitálním tisku můžete tisknout stovky dopisů s personalizovaným oslovením, protože je tak jednoduše v počítači připravíte. Zatímco u ofsetového tisku byste museli pro každé oslovení (nebo jiný detail) zvlášť nechat vyrobit zmiňovanou hliníkovou šablonu – což se skutečně ekonomicky nevyplatí.
Některé moderní digitální tiskárny dokáží tisknout větší úroveň detailů a tisk je tedy kvalitnější (záleží ale i na použitém papíru), leč někdy dražší.
Jaký vybrat?
Z výše vypsaných výhod a nevýhod ofsetového tisku vyplývá, že záleží především na počtu kusů, které chcete tisknout, a jaké materiály pro tisk hodláte použít. Pro menší objemy tisků na běžném papíře využijete spíše digitální tisk, zatímco pro větší objemy, klidně na méně kvalitním papíře, se vám určitě vyplatí ofset.
Zdroj náhledové fotografie: unsplash.com