Mobilní dům: Vyplatí se vám a jaké jsou podmínky pro jeho využívání?
Mobilní dům může být skvělou investicí i zajímavým způsobem, jak řešit trvalé nebo rekreační bydlení. Pokud uvažujete o jeho pořízení, měli byste si nejprve promyslet pár věcí. Především je dobré vědět, zda jej chcete používat celoročně, chcete koupit nový nebo použitý a také zda na něj můžete uplatnit hypotéku. V tom všem vám poradíme.
Bydlení je velmi drahé – a to nejen ve velkých městech. Běžná rodina se při bydlení v nájmu může snadno měsíčně vyšplhat na částky okolo několika desítek tisíc korun. Přitom za cenu okolo půl milionu korun si dnes můžete pořídit mobilní dům. Nejsou to samozřejmě finální náklady, protože je třeba uvažovat i cenu za pozemek, napojení na energetické sítě a kanalizaci. I přesto je to ale možnost, která se zejména pro mladé rodiny může jevit jako atraktivní. Platí totiž, že dnešní mobilní domy mohou skutečně poskytovat plnohodnotné bydlení ve vysokém standardu.
Je také pravdou, že s ohledem na aktuální situaci na trhu realit se zájem o mobilní domy prudce zvyšuje. A nejde zdaleka jen o peníze. Výhodou je i to, že oproti klasické stavbě jej můžete mít na vlastním pozemku doslova do pár měsíců. Pokud jste začali o pořízení mobilního domu uvažovat, raději si vše dopředu zjistěte, abyste se vyhnuli různým mýtům a pomýleným představám a rozhodovali se skutečně informovaně.
Co je mobilní dům?
Má mnoho různých označení, ale všechna popisují to samé – mobilní dům, který má dřevěnou konstrukci na ocelovém příhradovém rámu, dále také manipulační podvozek s jednou až třemi nápravami a přípojným zařízením. Má sice kola, ale nepočítá se s jeho pravidelným přemisťováním – jen se na místo určení jednodušeji stěhuje. Převoz na delší vzdálenosti totiž zvládnete jen s tahačem s podvalníkem a umístění na finální místo se provádí pomocí silného vozidla nebo jeřábu. Zapomeňte tedy na to, že by mohl sloužit jako jakýsi karavan na cesty.
Podobně jako i u jiných bytů si můžete vybrat velikost a dispozici. Nabízí se různé velikosti od 2+KK do 4+KK. Menší mobilní domy jsou určeny pro jednotlivce či dvojice, ty větší zase pohodlně poslouží i větším rodinám. Je jasné, že mobilní dům bude mít nižší životnost, na druhou stranu se dá velmi dobře zrecyklovat. Můžete jej za nějakou rozumnou cenu prodat a zabít tak dvě mouchy jednou ranou.
Jako chata nebo trvalé bydlení?
Při výběru mobilního domu je zcela zásadní účel, pro který má sloužit. Je možné pořídit jej jen jako sezónní bydlení, coby chatu na léto, ale stále častěji se setkáváme i s tím, že se mobilní dům pořizuje se záměrem trvalého bydlení. S tím logicky souvisí i cena a kvalita provedení – sezónní domy nebývají zateplené. A tím pádem mohou být také levnější. U celoročních je dobrá izolace naprosto klíčovým požadavkem, bez kterého se prostě neobejdete.
Ať už ale hodláte pořídit kterýkoliv z nich, vyplatí se před nákupem poptat na zkušenosti ostatních lidí s konkrétním typem mobilheimu, který jste si vybrali. Moderní mobilní domy už ale mívají velmi dobré zateplení a také nízkou energetickou náročnost.
Nový nebo použitý?
To je skutečně těžká otázka a záleží především na vašich požadavcích. Použité se k nám dováží hlavně z Velké Británie a Nizozemí, kde se tyto typy domů prodávají a užívají poměrně obvykle. Vybavení i design takových domů bývá velmi podobný a záleží, zda splňuje vaše očekávání a potřeby. Samozřejmě je možné pořídit starý mobilní dům a zaměřit se na jeho renovaci dle vašich představ. Je však dobré mít k ruce někoho, kdo takovým úpravám rozumí.
Dopředu si ale dobře promyslete, zda jste schopni si potřebné úpravy zajistit, a také nezapomeňte náklady na renovaci zahrnout do celkového rozpočtu. Při nákupu použitého domu si také nezapomeňte pečlivě ověřit kvalitu konstrukce a míru zateplení.
Je možné vzít si hypotéku?
Doba se mění a s tím i pohled na mobilní domy. Dříve toto možné nebylo, ale dnes už řada bank vychází vstříc poptávce. Je tak možné získat nejen hypotéku neúčelovou, ale i hypotéku klasickou. Každá z bank má poněkud jiné podmínky a je vždy třeba si vše ověřit předem. Rozhodně je to ale možnost, které se může vyplatit využít.
Výběr pozemku
Pro umístění domu je klíčové především to, jaký účel plní. Právě podle toho je pak nutné získat potřebná povolení a souhlasy a splnit veškerá kritéria určená vyhláškami. Stavební povolení sice nepotřebujete, ale obvykle bývá nezbytné získat na stavebním úřadě územní souhlas. Územní řízení trvá 30 dní a je nutné splnit hned několik podmínek.
ZDROJ: https://www.moving.com/tips/5-benefits-of-moving-to-a-mobile-home/
ZDROJ obrázku: Pexels