Zlozvyky, které vás mohou přijít pěkně draho. Zjistěte, zda je neděláte
Všichni máme nějaké zlozvyky, mohou se týkat našich vztahů, našeho zdraví, ale i naší domácnosti. Mít zlozvyk není nic strašného, zvlášť kdy se snažíte na nich pracovat, aby se lidem kolem vás žilo ve vaší společnosti lépe. Jenže některé zlozvyky vás mohou přijít pěkně draho. Tu největší cenu samozřejmě zaplatíte, pokud se bude jednat o podlomené zdraví nebo zničený vztah, ale je to větší škoda je kazit si život zlozvyky, které vás stojí peníze. A že jich takových určitě je!
Zjistěte dnes, zda také neděláte něco, co vám zbytečně z kapsy tahá koruny, které by šly využít o mnoho užitečněji. A třeba to pro vás bude motivací konečně se nad sebou zamyslet a zkusit s vaším zlozvykem jednou pro vždy zatočit. Zvyk je sice železná košile, ale dá se nadobro svléct a vyhodit.
Tahání za elektrické šňůry
Jak vytahujete vysavač nebo jiný spotřebič ze zásuvky? Vsadíme se, že většina z vás tak, že jednoduše zatáhne za šňůru a je hotovo. A všichni určitě víte, že by se to tak dělat nemělo. Dráty jsou poměrně citlivá věc a snadno se mohou poničit. Společně s vadným drátem ale můžete rovnou vyhodit i celý spotřebič. Většinou by se vůbec nevyplatilo měnit jen přívodovou šňůru. Proto si jednou pro vždy řekněte, že těch pár sekund na slušné vytažení zástrčky ze zásuvky obětujete.
Splachujete vlhčené ubrousky
Ano, víme, že je to hrozně lákavé. Jenom strčit špinavý ubrousek do záchoda a spláchnout. Zaděláváte si na problémy nejen sobě, ale potenciálně celému životnímu prostředí. Na rozdíl od toaletního papíru, který je vyráběn z materiálu, jenž se velice rychle ve vodě rozloží, vlhčené ubrousky jsou o poznání odolnější a velmi rády se v potrubí zaseknou a nabalují na sebe další věci, dokud nedojde k úplnému ucpání. Pak musí přijít na řadu instalatér, který si za své služby naúčtuje nemalé peníze, to si buďte jisti. No a je zřejmé, že vlhčené ubrousky neudělají dobře ani životnímu prostředí. Tak pro příště už ubrousky jen do koše.
Pouštíte poloprázdnou myčku
Myčka ještě není ani z poloviny plná, ale vy už ji zapnete, protože vám třeba chybí příbory nebo už se na špinavé nádobí nechcete dívat? Zbytečně vyhazujete peníze oknem. Poloprázdná myčka spotřebuje stejné množství prostředku i energie, ale umyje jen polovinu toho, co by mohla. Jestliže žijete v bytě třeba jen dva a myčka se vám plní pomalu, je lepší umýt pár kousků v ruce a nebo si prostě pořídit více nádobí. Je to rozhodně lepší investice, než mytí poloprázdné myčky.
Nosíte doma boty
Přezouvání je nejen nutné z hlediska hygieny, ale také z hlediska úspory peněz. I když to možná na první pohled nevidíte, s botami domů nosíte spoustu prachu, špíny a bakterií. Ty se rádi usazují úplně kdekoliv – ve spárách podlahy, na koberci apod. Ze začátku nebudou vidět, ale postupem času se nánosy špíny a bakterií rozmnoží tak, že budou nejen viditelné, ale půjdou i o mnoho hůř odstranit. A vy se můžete připravit buď na nákladné čištění nebo rovnou na nákup nové podlahové krytiny.
Máte příliš prázdnou nebo příliš plnou lednici
Oba extrémy jsou špatné. Pokud není lednice plná „tak akorát“ spotřebovává více elektřiny na udržování ideální teploty. Proto ji vždy udržujte rozumně naplněnou a určitě uvidíte rozdíl na svém příštím účtu za elektřinu. Lednice je totiž jedním z mála spotřebičů, který skutečně jede ve dne v noci a tvoří tedy významnou část vaší spotřeby.