CestováníDům a zahradaRady a tipy

Nepodceňte riziko požáru. Pravidla pro zakládání ohniště je nutné respektovat

K létu určitě neodmyslitelně patří nejen prázdninová pohoda a válení u vody, ale také romantický táborák a opékání masa nebo špekáčků. Pohled do praskajícího ohně, k tomu třeba pár písniček na kytaru nebo vyprávění příběhů… To vše můžete zažít i vy. A to dokonce i tehdy, pokud nemáte ohniště zrovna k dispozici. Udělat si táborák na zahradě nebo v přírodě není vůbec složité. Poradíme vám, jak na to.

Založit oheň skutečně není žádná věda. Stačí trocha dřeva a zapalovač. Jistě, ale my se bavíme o bezpečném a praktickém ohništi, které nepovede k žádnému nepříjemnému průšvihu. V suchém a horkém počasí může totiž i jen jedna malá jiskřička způsobit potíže velkého rozsahu. Stačí chvilka nepozornosti nebo slabý závan větříku a vyschlá tráva nebo jehličí vzplane rychleji, než stihnete mrknout okem. I proto je správně založené ohniště nezbytné.

Na zahradě

Pokud máte dispozici vlastní zahradu či pozemek, dejte si s přípravou načas. Především si dobře promyslete, kam bude vhodné ohniště umístit. Nemělo by být příliš blízko budov, aby nikoho nemohl obtěžovat kouř, ale také ne u stromů nebo keřů, které by mohly snadno začít hořet. Na zahradě také většinou chcete vytvořit permanentní ohniště, takže se vyplatí jej udělat jednou a pořádně, abyste jej mohli ještě mockrát využít.

Přenosné ohniště

Je to skvělá varianta, pokud si ideálním místem ještě nejste jisti. Taková ohniště dnes běžně můžete koupit ve specializovaných obchodech. Nebo si můžete nechat u uměleckého kováře vyrobit skutečně umělecký kousek na míru – je to jen na vás. Každopádně platí, že takové ohniště je nejen praktické, zároveň poslouží jako netradiční dekorativní prvek zahrady.

Ohniště zapuštěné do země

Pokud se rozhodnete pro pevné ohniště na zemi, budete potřebovat asi prostor okolo 3 až 4 metrů v průměru a kolem něj dost místa na posezení s rodinou nebo s přáteli.

Obvod ohniště vymezte nehořlavých materiálem. K tomu můžete použít kameny, žulové kostky, ale třeba i staré pálené cihly. Následně je třeba srovnat povrch, vyhloubit v hlíně dostatečně hlubokou kruhovou nebo čtvercovou jámu, a nakonec vysypat dno drobnými kamínky či štěrkem.

Na závěr z vhodného materiálu vytvořte obvod ohniště. Jedna řada stačí, ale klidně jej můžete vystavět i trochu do výšky, abyste zvýšili zabezpečení ohně. Pokud se rozhodnete stavět více pater obložení, je důležité nechat mezi cihlami či kameny průduchy, aby k ohni mohl proudit vzduch.

Ohniště v přírodě

Občas se naskytne příležitost rozdělat si oheň i v přírodě a užít si extra dávku romantiky a dobrodružství. Předtím než začnete oheň plánovat, zjistěte si, zda nejste v přírodní rezervaci, chráněné krajinné oblasti nebo národním parku. Tam je totiž rozdělávání ohně mimo vyhrazená místa zcela zakázané. Můžete ale využít místa, která jsou k tomu přímo určena, a tam většinou najdete již rovnou připravené ohniště a opékání budete mít zcela bez starostí.

Pokud jste mimo chráněné oblasti, můžete za určitých podmínek oheň v přírodě rozdělat. Vždy ale dodržujte všechny zásady a snažte se o maximální bezpečnost vás i vašeho okolí. Oheň smíte zřídit nejméně 50 m od lesa, v dostatečné vzdálenosti od budov a všeho, co by se mohlo vznítit. Nejlepším místem vždy bude blízkost vodního zdroje. Jako podklad poslouží hlína. Ohniště vždy oddělte od okolí. To uděláte třeba tak, že vyhloubíte díru v zemi a v ní z kamenů vytvořte ohniště.

Pořádně uhasit

Pokud jdete spát, nebo se od ohně vzdalujete, vždy jej řádně uhaste. Je třeba jej skutečně důkladně polít vodou a ujistit se, že se nikde neskrývají žhavé uhlíky, které by mohly větrem opět vzplanout.

Zdroj: https://www.popsci.com/how-to-build-a-fire/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button