Nezařazené

Nadechněte se svěžího vzduchu jako po bouřce – i u vás doma

Také určitě znáte ten pocit, když se po bouřce jdete projít a vzduch je takový svěží a vlhký, že je úplně radost se nadechnout. Je velice podobný vzduchu, který je na horách nebo u moře. Jak si vůni bouřky přenést do bytu a zbavit byt plísní, virů i bakterií? K tomuto účelu skvěle poslouží domácí ionizátor.

Proč se po bouřce dobře dýchá

Vzduch po bouřce je prý mimořádně zdravý a každý z nás to jistě už měl možnost na vlastní kůži poznat. Mohou za to záporné ionty. Generují je blesky, tříštící se voda, ale třeba i stromy. Právě vysoká koncentrace záporných iontů bývá běžně také v přímořských oblastech nebo vysoko na horách. Ale v našich domovech, kde máme často klimatizaci, topení a spoustu nábytku i koberců je záporných iontů úplné minimum. Uvádí se, že v bytě je jen kolem 100 záporných iontů na centimetr krychlový vzduchu, zatímco už jen v přírodě na louce či v lese jich je až 5 000, a po bouřce to může být až kolem 50 000 iontů. Proto by nás měla koncentrace záporných iontů v domácnosti zajímat.

Jak záporné a kladné ionty působí?

Zjednodušeně lze říci, že záporné ionty nabalují, a tím ze vzduchu odstraňují, polétavý prach, ale i viry, plísně a bakterie. Kladný iont má zase snahu se s něčím spojit. Pokud se tedy nestane, že by se mu ve vzduchu podařilo najít jeho záporný protějšek, může se chtít spojit s vaším tělem, a v důsledku toho způsobit rychlejší oxidaci buněk, a tím i rychlejší stárnutí. Krátkodobě to samozřejmě nemá žádný zásadní vliv, ale pokud bychom si představili, že k tomu dochází dlouhodobě, může dojít i k překyselení organismu, únavě, horšímu spánku, bolestem hlavy nebo oslabení imunity.

Obecně platí, že v čistém prostředí bývá poměr iontů relativně vyvážený. Bohužel prostředí, kde žijeme my, lze jen těžko označit za čisté, a proto zde tato rovnováha může být narušena. Zvláště to platí tehdy, pokud máte domácnost plnou elektroniky. V našich bytech a domech pak mohou začít převládat kladné ionty, protože se na ně vlivem škodlivin mění i ty záporné.

Pomůže ozon?

Jak situaci napravit? Lze doporučit například to, abyste si domů pořídili ionizátor nebo čističku či zvlhčovač vzduchu, které funkci ionizace nabízejí. Některé ionizátory jsou dnes dokonce certifikované i proti SARS CoV-2 (virus způsobující onemocnění covid-19).

Je však nutné pamatovat také na to, že při umělé ionizaci se kromě záporných iontů vytváří i ozon. Jeho vrstva tvoří životodárný obří UV filtr planetě, ale vzniká i v atmosféře při intenzivnějším slunečním záření. Ani jeho nadbytek není pro náš organismus zrovna ideální.  Pokud je ho přespříliš, může negativně ovlivnit plíce a dráždit oči, ale při správném používání kvalitních ionizátorů a čističek se ho bát nemusíte. Naopak vám může pomoci například s celkovou dezinfekcí prostoru, protože dokáže likvidovat bakterie a plísně.

Jak vhodný přístroj vybrat?

Čistička s ionizací také logicky pomůže vzduch v bytě celkově vyčistit. Díky ionizaci dojde k tomu, že částečky prachu, bakterie, viry nebo zbytky roztočů zvýší svou hmotnost. Snadněji se tedy usadí na podlaze nebo na stěnách, ale nikoliv na vás samotných, což je jistě žádoucí. I když pak musíte třeba častěji utírat prach nebo vysávat, je to pro vás stále lepší řešení, jelikož je nevdechujete. Některé lepší přístroje jsou konstruovány tak, aby se na ní tyto nečistoty i zachycovaly a vy jste mohli místo povrchů čistit jen filtr.

Ionizátory přitom nejsou nijak drahé – levnější přístroje seženete již za pár set korun, ty dražší mohou stát v řádech tisíců. Určitě je to ale investice do vašeho zdraví, která se vyplatí.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button