Rady a tipyZdraví

S „růžovou pilulkou“ buďte opatrní. Často nadělá více škody než užitku

Všichni to známe. Čas od času přijde bolest hlavy, kloubů nebo zad, a tak s vděkem sáhneme po známé růžové pilulce. Ibalgin, Ibuprofen, Brufen – je jedno, jak se tenhle lék jmenuje, dokáže zmírnit bolest, snižovat horečku a bojovat proti zánětu. Pokud se tak děje skutečně párkrát do roka, pak nemůžeme nic namítat, vaše tělo se s tím určitě vypořádá. Ale co když se to děje téměř každý den nebo minimálně párkrát do týdne? Zaděláváte si na vážné potíže.

Růžový záchranář?

Látka ibuprofen patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), které se používají k zmírnění bolesti i léčbě zánětlivých stavů. Podle statistiky patří tenhle růžový lék mezi nejpopulárnější a nejčastěji používané léky na celém světě! Bolest prostě trápí každého, a jak se ji nejrychleji zbavit, aby nás nedejbože nebrzdila v běžných aktivitách, zajímá úplně každého. Pilulka vždy pomůže!

I u nás je popularita ibuprofenu stále vyšší, Češi ročně koupí kolem osmi milionů balení. Česká vášeň pro tento malý růžový zázrak je tak podle statistik největší v Evropě! Víc ho spolknou už jen Finové. Zasloužíme si ovšem za tohle medaili? Rozhodně ne! Dost možná si dláždíme cestu k daleko větším potížím než je bolest hlavy nebo menstruační křeče.

S ibalginem raději opatrně

Problém ale je, že snadná dostupnost tohoto léku v nás vyvolává mylný dojme, že vlastně nemůže být ničím nebezpečný. Opak je ale pravdou. I přesto, že se Ibalgin dá volně koupit v lékárně, může mát řadu vedlejších účinků, a je tedy naprosto nezbytné alespoň číst příbalové informace, dodržovat doporučené dávkování a chápat tento lék skutečně jako krajní řešení, nikoliv běžnou součást vašeho dne.

Časté užívání tohoto léku je totiž nebezpečné. Současné doporučení je takové, aby se lék neužíval déle než třicet dní a denní dávkování by nemělo překročit 3200 miligramů ibuprofenu. Nedodržení těchto podmínek nutně vede k tomu, že negativa začnou převažovat nad pozitivními účinky léku.

Co všechno se může stát? Vedlejší účinky Ibuprofenu zahrnují nevolnost, žaludeční vředy, krvácení, problémy s játry, zácpu, krvácení z nosu, bolesti hlavy, závratě, vyrážky či vysoký krevní tlak. Neméně výrazně trpí i vaše střeva i žaludek. Už po jednom týdnu pravidelného užívání vzrůstá riziko srdečního infarktu, a to až o 24–58 procent v porovnání s těmi, kdo tyto léky neužívají. Jak sami vidíte, rozhodně to nejsou žádné nepodstatné potíže. Naopak vaše zdraví může být trvale a velmi nepříznivě ovlivněno.

Bolest nemusí být jen špatná

Zcela přirozeně všichni vnímáme bolest jako něco vyloženě negativního, čeho se chceme za každou cenu co nejrychleji zbavit. Jistě je to přirozené, protože prostě bolest nikdy není příjemná. Je to ale pro nás zároveň velice důležitý signál, který nám umožňuje včas reagovat na přicházející obtíže. Pokud nás něco bolí, je na místě zamyslet se nad tím, kde je příčina a zda neděláte něco špatně. Je to vlastně takový alarm těla, kterým nám signalizuje, abychom se sebou urychleně začali něco dělat. A pravdou je, že mnoho z nás by bez bolesti všechny potřeby svého těla zcela vyignorovalo.

Takže, růžové štěstí, růžové blaho či růžová lentilka nejsou tak úžasné, jak se zdá. Měli byste se dobře zamyslet nad tím, zda je skutečně potřeba je polykat při každé, i sebemenší bolesti hlavy. Nemuselo by to dobře skončit.

Navíc stále existují jiné cesty jak bolest mírnit tak, aby se s ní dalo existovat a měli jste možnost své problémy urychleně řešit. Mnoho lidí nedá dopustit třeba na bylinky nebo uvolňující koupel. Jedním z nejúčinnějších přírodních analgetik je řimbaba. Látky v ní obsažené rozšiřují cévy a snižují pocit bolesti, proto blahodárně působí na migrény, a to i jako prevence. Od bolestí zad a kloubů uleví smrkový výluh, který si dopřejte ve formě horké koupele nejlépe před spaním.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button