Dům a zahradaRady a tipy

Život s cholerikem není žádný med. Vyplatí se trpělivost a stoický klid

Možná už ve školce nebo na základní škole jste se setkali s člověkem, který by se dal charakterizovat jako cholerik. I když o tomto označení asi máme každý svou představu, neznamená to nutně, že cholerik musí být vnímán jen negativně jako výbušný člověk, se kterým se nedá vyjít a nevíte pořádně, co od něj čekat.

Cholerik nebývá většinou obklopen velkou partou přátel, vzhledem ke své vůdcovské povaze kolem sebe ale bude mít své obdivovatele. Ve své těsné blízkosti ale mívá jen své rodinné příslušníky a několik přátel, kteří oceňují jeho přímost a emocionalitu a jsou schopní a ochotní tolerovat jeho prchlivost. Pokud se v hospodě náhle strhne rvačka, můžete si být téměř jistí, že ji vyprovokoval cholerik.

Kdo to vlastně je?

Jak nejlépe takového člověka charakterizovat? Cholerik může míz mnoho podob, ale přesto existuje jakási ucelená definice vlastností, jež takovou osobu většinou provázejí. Je vášnivý, energický, prudký, výbušný a rychlý jak ve svých pohybech, tak ve svých reakcích a citovosti. Jeho nálady jsou dobře čitelné a velmi proměnlivé, jeho city hluboké a silné. Bývá velmi zaujatý problémy, které právě řeší, má silnou vůli se jim věnovat naplno, bývá však také netrpělivý, nespokojený až hněvivý v případě neúspěchu. Každý cholerik je ale trochu jiný a může mít více či méně výše popsaných vlastností.

Kde se jeho temperament uplatní?

Pro svou soutěživost, motivovanost a rozhodnost bývají cholerici často na vedoucích pozicích. Umí se rychle rozhodovat a jednat logicky a přesně. Jsou proto předurčeni být dobrými obchodníky, ale také právníky a vývojáři. Díky své rychlosti a prudkosti mohou být i dobrými členy ochranky. Je však podstatné, aby je práce skutečně bavila – jinak jejich zájem rychle opadá, výkonnost klesá, a nakonec se akorát stávají protivnými a neschopnými členy týmu.

Ke komu se hodí?

Nejvýraznější přitažlivost cítí cholerik obvykle k flegmatikům. To asi nikoho nepřekvapí, jelikož protiklady se přitahují a přesně to, co chybí cholerikovi, mu flegmatik může naservírovat na stříbrném podnose. Cholerikovi imponuje flegmatikova schopnost nahlížet na problémy zeširoka, ale také jeho srdečnost. Flegmatik naopak obdivuje cholerikovu schopnost analýzy, rychlost rozhodování, ale také upřímnost. Tyto vztahy však zároveň bývají i dost náročné, pokud do nich vstupují nezralé osoby neschopné kompromisů. V těchto vztazích totiž často dochází ke konfliktům a pokud je dotyční neumí správně řešit, je to začátek bolestného konce.

Ačkoli to cholerika příliš netáhne k sangvinikovi, může s ním v konečném důsledku tvořit stabilní pár už proto, že oba vyžadují poměrně velkou míru nezávislosti. Takový vztah však někdy může působit trochu chladným dojmem. Obě osobnosti se navíc obtížněji srovnávají s velením toho druhého, což může představovat významnou třecí plochu.

S vůbec největšími obtížemi se cholerik zamiluje do melancholika. Dráždívá ho jeho moralizování, komunikační „povrchnost“ a touha po společnosti, zatímco melancholikovi je proti srdci jeho přímost, nekonvenčnost a „hrubost“.

Život s cholerikem

Jak už asi tušíte a možná to řada vás zná i z vlastní zkušenosti, život s cholerikem může být pěkně náročný. Bývá totiž jako na houpačce – často se střídají emoce i nálady a každý takový projev je vždy výrazný a nezřídka i hlasitý. Vyplatí se být trpělivý. Výbuchy vzteku trvají jen krátce a často pak sám cholerik přichází s řešením či omluvou. Na druhou stranu stále platí, že nikdo by neměl mít neomezený mandát na urážení, nadávky nebo křik jen proto, že má horkou hlavu. I cholerik se musí naučit se svými přirozenými dispozicemi pracovat tak, aby jeho okolí neobtěžovaly.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button