Rady a tipyZdraví

Strašák moderního člověka – cukrovka. Jak jí předejít a jak vzniká?

V posledních letech se pravidelně zvyšuje počet nemocných, kteří trpí cukrovkou. Jedná se totiž o jednu z nejčastějších civilizačních chorob. Nevyzpytatelná je hlavně tím, že se může objevit u kohokoliv a kdykoliv. Nebolí, ale nechává za sebou pořádnou spoušť. Můžete být tedy nemocní, aniž o tom tušíte, nebo se u vás pomalu mohou rozvíjet nebezpečné předpoklady pro rozvoj této nemoci.

Jak to vlastně v našem těle ohledně cukru funguje? Buňky jsou živeny cukry ze stravy. Ty se po těle roznášejí krví. Přijmout cukry ale mohou buňky jen s pomocí inzulínu – hormonu, který tvoří speciální buňky ve slinivce. Jenže může nastat situace, kdy se inzulín vůbec neprodukuje, nebo je jeho množství nedostatečné. Pak hovoříme o cukrovce neboli diabetu, který má dva typy.

Cukrovku nezpůsobuje nadměrná konzumace sladkého jídla, jak se někdy traduje. Poměrně velkou roli hraje genetika, a to zejména u typu 1., který se často projeví již v dětství. Naopak cukrovka typu 2. se většinou ukáže až v dospělosti, velký vliv na to totiž má životní styl. Nejvíce ohroženi jsou lidé, kteří jsou dlouhodobě ve stresu a mají špatnou životosprávu (přejídání, nezdravá strava, nedostatek pohybu). Snížit riziko lze tedy prakticky jediným způsobem – žít zdravě. To se ale snadno řekne, a hůř udělá.

Cukrovka 1. typu

Pokud vůbec nedochází k vytváření inzulínu, jde o těžší případ – cukrovku 1. typu. Člověk totiž cukr přijímá, ale ten se hromadí v krvi a není dodáván tam, kde je potřeba – do buněk. Tělo si zkouší poradit jinak a namísto cukrů použije jako zdroj výživy tuky. Jenže to je pro organismus nebezpečné. V nejtěžším případě může pacient dokonce upadnout do kómatu. Léčba tohoto typu cukrovky je tedy nasnadě – tělu se musí pravidelně uměle dodávat inzulín. Někteří pacienti využívají možnost píchat si inzulín injekčně, jiní mají speciální podkožní pumpu. Mimoto je také nutná úprava stravovacích návyků, kterou poradí lékař na základě věku, pohlaví, váhy, zaměstnání i trávení volného času.

Cukrovka 2. typu

V tomto případě tělo inzulín produkuje, ale ne v dostatečném množství, nebo jej neumí správně využívat. V krvi se stejně jako u 1. typu hromadí cukry, což rozhodně nesvědčí cévám. Vzhledem k pomalejšímu vzniku nemoci přicházejí ale příznaky pozvolněji. Tento typ cukrovky je častější zejména u osob starších nebo těch, kteří trpí nadváhou. Pacienti berou léky, které snižují hladinu cukrů v krvi, a lékař jim také doporučí změnu stravování a dostatek pohybu. V některých případech ale dojde k zastavení produkce inzulínu a pacient si jej stejně jako u prvního typu musí dodávat injekčně.

Na co si dát pozor?

Oba dva typy cukrovky se projevují velice podobně. Postižený cítí neustálou žízeň, může mít problémy s dásněmi, divné pocity v nohou, hůř vidí a je často unavený.

Pokud máte podezření, je nejjednodušší zajít k lékaři, nechat si odebrat krev a z ní bude hned jasné, jak na tom jste. Tuto nemoc rozhodně není radno podceňovat, protože může vést k řadě zdravotních komplikací: ke slábnutí až ztrátě zraku, selhání ledvin, onemocnění srdce a cév, poškození nervů a nedostatečnému prokrvování dolních končetin, jimž pak hrozí amputace.

Jedinou prevencí je skutečně zdravý životní styl. Tedy především pestrá strava s vyváženým poměrem makroživin, dostatek pohybu a eliminace rizikového chování. Zejména u druhého typu je cukrovka často spojena s nadváhou, takže pokud je to váš případ, je jistě na místě redukce hmotnosti. Přesto, pokud máte cukrovku v rodině, je možné, že vás tato nemoc nemine i při největší snaze. Proto je důležité chodit na pravidelné kontroly a nemoc včas podchytit.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button