Rady a tipyZdraví

Respirátor, rouška nebo maska? O těchto pomůckách stále koluje řada mýtů

Mít přístup k internetu je skvělé – člověk se hned dozví všechny důležité informace a okamžitě může reagovat na změnu situace. Jenže internet je také místem, kde se snadno šíří dezinformace a kde se názor jednoho člověka může snadno stát názorem statisíců lidí. To se také ukázalo v případě koronavirové pandemie, kdy se více než kdy dříve šířily různé mýty a pověry o nemoci COVID-19, o prevenci, průběhu nemoci, ale i používání roušek a respirátorů.

A i když se většinou nejednalo o záměr někoho mystifikovat, stejně se do našeho povědomí rozšířila řada představ, které jednoduše nejsou pravdivé. Jak to tedy s rouškami a respirátory vlastně je? Skutečně nás mohou ochránit? Má smysl je nosit? A co je lepší? Dnes se podíváme na několik mýtů, které se ohledně těchto ochranných pomůcek často zmiňují.

Jedině respirátor FFP3 vás ochrání spolehlivě

Ano, je sice pravda, že tento typ respirátorů je nejúčinnější, ale rozhodně vás neochrání stoprocentně – to nedokáže zajistit žádná ochranná pomůcka. Navíc také platí, že existují respirátory i další ochranné pomůcky, které chrání uživatele více než zmíněný respirátor FFP3. Tento typ respirátoru totiž tvrdí, že dokáže uživatele ochránit na úrovni 99 %, zatímco například respirátor dle normy GB 19083-2010 stupeň 3 zajišťují filtraci až na 99,97 %.

Jiné typy respirátorů navíc lépe odolávají vlhkosti způsobené tělními tekutinami a mají delší životnost. Lepší účinnosti ochrany lze také snadněji dosáhnout kombinací různých ochranných prostředků – například kombinace respirátoru, ochranného štítu, brýlí apod. Není tedy nutné se za každou cenu rvát o tento typ – stoprocentní ochranu vám nezaručí.

Respirátor s nejnižší účinností je k ničemu – to i rouška chrání lépe

Je potřeba se uvědomit, že zásadní vlastností ochranné pomůcky, která má velký vliv na schopnost ochránit vás před virem, je její přiléhavost k obličeji. Právě tím se jakýkoliv respirátor dost zásadně liší od roušky, která nikdy nemůže tak těsně přiléhat a dost vzduchu proniká i mimo ni.

Respirátor se stupněm ochrany FFP1 garantuje filtraci na úrovni přes 80 %, a proto lze i tento typ respirátoru považovat za velmi solidní ochranu před infekcí. Při určitém zobecnění platí spíše, že každý respirátor chrání uživatele lépe než běžná rouška. Přesto je však na místě dát přednost těm, kteří respirátor potřebují více než vy (starší osoby, zdravotníci apod.).

Respirátor funguje vždy stejně

To není pravda – na účinnost respirátorů má vliv řada dalších faktorů, které můžete vy sami výrazně ovlivnit. Především jde o to, aby vám respirátor dobře seděl na obličeji. Měl by dosedat těsně, tak aby nikudy neproudil vzduch zvenčí. Nemusí to být zcela pohodlné, ale je to velmi podstatné. Respirátor by měl vždy být použit pouze na hladké oholené pleti. I malé strniště může účinnosti respirátoru snížit – pro jednou tedy zapomeňte na plnovous a snažte se své zdraví chránit i s pomocí hladké pleti.

Alternativy jsou lepší

Existuje samozřejmě řada dalších možností, jak se chránit. To, že jsou lepší, je velice zobecněné tvrzení, které závisí na řadě faktorů. Opět jde zejména o způsob použití a také kvalitu samotného výrobku.

Alternativou k respirátorům je například polomaska nebo celoobličejová maska s příslušnými filtry. Toto řešení však je již relativně nákladné, a ne každý si jej může dovolit. Ochranné pomůcky musejí být ve správné velikosti a dobře sedět na obličeji. Celoobličejová maska má velkou výhodu v tom, že současně chrání i oči. Pokud se však snažíte chránit i tím, že se vyhýbáte potenciálně nebezpečným místům a nepatříte k ohroženým profesím nebo citlivým skupinám, pak je pro vás takové řešení nejspíš zbytečně drahé a komplikované.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button