Rady a tipyZdraví

Hlídejte si tlak a cholesterol. Pomůže to včas odhalit riziko infarktu

Také se vám stalo, že ve vašem okolí někdo znenadání zemřel a vy jste se tomu museli velmi divit. Vždyť vypadal dobře, byl ještě mladý, zdánlivě mu nic nechybělo… Bohužel skutečný stav vašeho zdraví nezjistíte jen dle toho, jak se cítíte nebo jak vypadáte. Stále častěji jsou navíc příčiny takovýchto náhlých úmrtí velmi podobné – většinou jde o nějaký problém spojený se srdcem.

Velká škoda ale je, že mnoho z těchto lidí zemře na kardiovaskulární onemocnění, které by ve skutečnosti šlo léčit, jen kdyby se na něj včas přišlo. Tyto choroby totiž nebolí, takže vás neženou k lékaři. Srdeční selhání je pak příčinou úmrtí u 40 % mužů a 48 % žen. Je to tedy téměř polovina všech úmrtí! Co tedy udělat něco pro své srdce právě dnes? Nikdy není pozdě a vždy se vyplatí vědět, co se děje uvnitř vašeho těla.

Dědičnost hraje prim

Jestli už vám bylo čtyřicet, nebo pokud máte srdeční onemocnění v rodině, měli byste si doma pravidelně měřit tlak a chodit na kontroly ke svému praktickému lékaři. Toto jsou rizikové faktory, které by vás měly upozornit na to, abyste zdraví svého srdce začali konečně brát vážně. Proč ale k lékaři chodit? Jak zjistí, zda máte nějaký problém?

Významným ukazatelem je výše vašeho krevního tlaku a také hladina cholesterolu v krvi. Tyto hodnoty ukazují na případné riziko infarktu, srdečního selhání nebo mrtvice. Další rizikové faktory jsou kouření, nadváha a nezdravý životní styl (hlavně tučná a slaná jídla), nedostatek pohybu a stres. Toto je naprosté minimum, které byste měli pro své tělo udělat, abyste zabránili neočekávaným komplikacím, které často mohou mít až fatální následky.

Možná si myslíte, že ve vašem případě nemůže být problém, jelikož žijete skutečně zdravým životním stylem. Pravděpodobně ale budete naprosto šokovaní, až dostanete vaše výsledky. Vysoký cholesterol i tlak totiž mohou mít i ti, kteří žijí naprosto zdravě – na vině je genetika. Někdy je genetická zátěž natolik významná, že ani ten nejlepší životní styl nestačí. Je nutné držet vás pod pravidelným lékařským dohledem, případně nasadit patřičné léky. Jen tak se lze vyhnout smrtícím následkům. Pokud tedy máte v rodině několik úmrtí na infarkt, je naprostá nutnost nechat se preventivně vyšetřit.

Chraňte své srdce

Jak můžete chránit účinně své srdce a cévy? Možností je mnoho, ale v prvé řadě je nutné začít sami i sebe. V první fázi jde o úpravu jídelníčku, tedy omezení tuků a soli, a nastavení správné pohybové aktivity. Samozřejmostí je přestat kouřit a příliš neholdovat alkoholu. Už i tyto změny mohou zdravotní stav výrazně zlepšit, a riziko infarktu naopak zmenšit.

Pokud ale tato změna sama o sobě nestačí, je nutné nasadit vhodné léky. To už ale musí vyhodnotit váš lékař nebo jiný odborník. V každém případě je dobré se verdiktu podvolit a brát svou povinnost užívat léky zcela vážně.

Dobrým ukazatelem, že s vaším tělem není něco v pořádku, je váš tlak. Optimální tlak krve je 120-130/70-85 mm Hg. Pokud nějaká hodnota jednorázově vyskočí, nemusíte se hned bát, může za to třeba i stres. Je-li ale tlak zvýšen dlouhodobě, je nutné najít příčinu. A to opět musíte stanovit společně s vaším lékařem.

Stejně nebezpečná pak může být i zvýšená hladina cholesterolu. Právě ukládáním tuku v tepnách se ztrácí jejich pružnost, a zužuje se tak prostor pro proudění krve. Cholesterol ale sami doma nezjistíte, je nutné udělat si krevní testy. A to se vždy děje na každoroční preventivní prohlídce, kde byste tedy neměli chybět. Prevence tedy není jen způsob jak vám brát čas a lékařům přidávat práci, je to možnost jak zabránit zcel zbytečným úmrtím.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

  1. Hovorite o kazdorocni preventivni lekarske prohlidce, ale muj prakticky lekar mi sdelil, ze v mem veku 63 let mam narok na preventivni lekarskou prohlidku pro zjisteni cholesterolu jen jednou za dva roky. Tak jak to ve skutecnosti je?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button