Nezařazené

Chystáte se na domácí barvení? Pozor na alergii i nechtěné odstíny

Karanténa se nám trochu protáhla. Možná jste měla naplánovaného kadeřníka, ale ten momentálně nemůže pracovat. Vaše vlasy už si ale zásah žádají – odrosty začínají být víc než patrné a pokud nechcete úplně rezignovat na svůj vzhled, budete si muset obarvit vlasy pro jednou sama. Jenže jak na to, pokud jste to nikdy nedělala?

Pozor na alergickou reakci

Profesionální kadeřníci domácí barvení nedoporučují. Je totiž těžké odhadnout odstín i to, jak bude barva reagovat na konkrétním typu vlasů. Navíc vás domácí barvení může zaskočit i nepříjemnou alergickou reakcí. Proto k barvení přistupujte s respektem a obezřetně a pouštějte se do něj raději jen tehdy, pokud opravdu není zbytí.

Pokud se během procesu barvení objeví pálení, štípání, začervenání hlavy nebo vysušení kůže může to být právě alergická reakce nebo přecitlivělost na nějakou ze složek barvy. Alergii rozhodně nepodceňujte, protože ta může v krajním případě vyústit až v anafylaktický šok, což je velmi těžká alergická reakce. Přijít může například otok jazyka a s ním související dušení, pocit na omdlení, zvracení či pokles krevního tlaku apod. Jestliže se stane něco podobného, neváhejte volat záchranku.

Abyste se těmto nepříjemnostem vyhnuly, nepodceňujte provedení zkušebního testu. Barvu připravte podle návodu a naneste ji v malé vrstvě například do ohybu ruky nebo za ucho. Tam nechte barvu nějakou dobu působit, poté smyjte a čekejte ideálně 24 hodin nebo i déle. Během tohoto času sledujte, zda se na vaší pokožce něco děje či nikoli. Objeví-li se vyrážka, máte jasno, že tato barva pro vás vhodná nebude.

Nehody, kterým se dá vyhnout

Pokud jde o samotné barvení, je opět vhodné neriskovat a raději si zkusit obarvit nejprve zkušební pramen. Pokud nemáte s domácím barvením žádnou zkušenost, nikdy nemůžete tušit, jak vám barva chytne. Nechcete-li pak zažít velmi nepříjemné překvapení, před samotným barvením celé hlavy vyzkoušejte odstín na jednom skrytém pramenu. Jinak chytne barva na přírodní vlasy a úplně jinak zase na barvené, rozdíly budou i mezi použitými značkami a druhy. Zvlášť důležité je provést testování u henny, protože byste snadno mohla skončit se zelenou hlavou.

Máte-li možnost, sáhněte raději po přelivu než po barvě. Rychleji se vymývá a kdyby se něco opravdu nepovedlo, máte šanci dostat své vlasy rychleji do lepšího stavu. Vlasy méně zatěžují také barvy na olejové bázi a bez amoniaku.

Chraňte barvu vhodnými produkty

Pokud chcete prodloužit sytost barvy, je třeba myslet na to při každém mytí. To ale dost možná děláte běžně, takže to pro vás nebude žádná novinka. Určitě je dobré používat péči určenou na barvené vlasy, dobrou volbou jsou i speciální šampony, kondicionéry a masky pro blond nebo hnědé vlasy. Má to opravdu smysl – vaše barva se bude vymývat pomaleji a vlasy také budou lépe vyživeny a chráněny. Nezavrhujte ani některé babské rady. Platí například, že vlasy by se měly mýt spíše studenou vodou, protože má dobrý vliv nejen na pokožku těla, ale i hlavy, a skvěle ji prokrvuje. Bez teplé vody ovšem vlas neodmastíte, takže je lepší použít studenou vodou až na závěr mytí. Blondýnkám pak neuškodí zesvětlující účinky citronu a hnědovláskám zase například odvar ze slupek ořechů.

Neimprovizujte, nevyplácí se to

Správný postup pro aplikaci barvy je vždy konkrétně popsán v rámci balení, které si koupíte. Vyplatí se jej stoprocentně dodržovat. V žádném případě neexperimentujte, protože to opravdu nemusí dopadnout dobře. A nejde jen o to, že riskujete, že budete vypadat hrozně, ale jde i o zdraví a kvalitu vašich vlasů. Ty mohou být špatným barvením trvale poškozeny.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button