Rady a tipyZdraví

Chronická bolest, od které vám lékaři nepomohou. To je fibromyalgie

Slyšeli jste někdy o nemoci zvané fybromyalgie? Moc se o ní neví, ani nemluví, ale v poslední době byla přeci jen trochu zpopularizovaná díky zpěvačce Lady Gaga, která jí trpí. Před dvěma lety dokonce na krátkou dobu kvůli nemoci přerušila kariéru, aby pak opět pokračovala. Nemoc totiž nemá žádné řešení, jedinou léčbou je terapie vitálními látkami, které zmírňují ukrutné bolesti.

Bolest na každém kroku

Právě přetrvávající chronická bolest je pro tuto nemoc typická. Odhaduje se, že fibromyalgií trpí zhruba dvě procenta populace, což není tak moc, ale pokud patříte právě k téhle skupině lidí, pak dobře víte, že chronická bolest, která je jejím hlavním příznakem, je dost nepříjemná a hendikepující. Cítíte prakticky neustále bolest a ztuhlost svalů, která vám komplikuje i běžné denní úkoly. Bohužel se tato nemoc špatně diagnostikuje a nezřídka můžete být považování za obyčejného hypochondra, který si jen na něco neustále stěžuje. Lékaři neznají ani skutečnou příčinu nemoci. Není tedy jasné, zda se proti ní dá preventivně nějak bránit.

Nejčastěji nemoc postihuje ženy mezi 20 a 50 lety a nejvíce nemocných se objevuje právě po padesátce. První příznaky většinou zahrnují bolesti hlavy, chronickou únavu a samozřejmě také postupnou ztuhlost a nepružnost některých tkání. Bolesti může doprovázet kromě únavy taky nespavost, výkyvy nálad, zhoršené soustředění či deprese. Mezi další příznaky fibromyalgie u žen patří i bolestivá menstruace. Jak ale sami vidíte, příznaky jsou to poměrně obecné a mohou se týkat celé řady jiných onemocnění. Sami si tedy diagnózu jen stěží stanovíte, ale tyto potíže jsou dobrý důvod, proč zajít k lékaři.

Příčiny a léčba

Jak již bylo zmíněno, přesné příčiny tohoto onemocnění jsou neznámé. Lékaři se domnívají, že svou roli hrají geny, u některých lidí nemoc propukne po závažném onemocnění či fyzickém zranění nebo psychickém traumatu. Lze tedy říct, že příčiny nemoci leží v kombinaci těla a ducha.

I kvůli tomu je nemoc považována ze nevyléčitelnou. Pouze se s pomocí léků zmírňují příznaky a pacientům se doporučují další podpůrná opatření. Podle odborníků pomůže cvičení, relaxace a redukce stresu. Jsou to ale velmi obecné rady, které se samozřejmě snadno řeknou, ale hůř provedou. Navíc je výsledek dost nejistý.

Důležitý je pohyb, příjem vitálních látek (vitaminy, minerály a stopové prvky) a velmi podstatná je strava. Cílem by mělo být zvýšení konzumace nezpracovaných potravin, které pomáhají mírnit zánět, a zároveň se vyhýbat těm, které zánět zvyšují. Dopřejte si proto dostatek čerstvé zeleniny jako je listová zelenina, rukola, špenát, kapusta, mrkev, okurky, hlávkový salát, brambory a tykev. U ovoce vybírejte třeba kiwi, banány, pomeranče nebo bobule. Je dobré vyhnout se rafinovaným cukrům, které zánět podporují, lepku, alkoholu a kofeinu.

Alternativy

Při boji s touto nemocí se řada lidí utíká k alternativní medicíně. Současná věda totiž nabízí jen velmi malou pomoc a úlevu a řada pacientů si pomáhá jinými metodami. Některým lidem uleví od bolesti také éterické oleje, především smil italský, který má antibakteriální a protizánětlivé účinky a vhodný je při artritidě a revmatismu. Pomoci může taky máta peprná (éterický olej přidejte do rostlinného oleje a pak vtírejte do bolestivých míst), levandule, rozmarýn, šalvěj či zázvor. Oleje můžete v malém množství aplikovat přímo na pokožku, aby se snížila bolest a zánět.

Samozřejmě pomáhá i pohyb, který ulevuje od bolesti. Není samozřejmě možné dělat třeba řadu silových sportů, které svaly neúměrně zatěžují, ale veškeré protahovací cviky jsou možné a většinou přináší i úlevu. Nezapomínat by se také mělo na psychickou pohodu a redukci stresu.

Štítky

Podobné články

omentářů

  1. To jsem moc rád, že se našla nová nemoc. Předně je čím lidi strašit, následně další důvod odchodu daleko.

    1. Pane Jardo,tato nemoc není vůbec nová a takhle může reagovat jenom tupec, který neví,co takový člověk s touto nemocí prožívá a jaká omezení ve svém životě má,kolik bolesti prožije,nic na to nezabírá a žádná léčba není,jen speciální cvičení a rehabilitace. Většinou si nemůže ani nic plánovat, třeba lístky do kina,do divadla,do poslední chvíle nevíte, jestli na danou akci půjdete, protože tato nemoc je opravdu zákeřná.Vím o čem píši, mám jednoho s touto nemocí doma ,nemoc přišla pomalu a dlouho trvalo,než ji správně diagnostikovali, stále se to zhoršuje.Neni nic horšího, když někdo vám blízký, leží, naříká bolestí a vy mu nemůžete pomoci.Pište komentáře k tomu, čemu rozumíte.

      1. Mam fibromyalgii nekolik let. Bolesti, unava, deprese, neustale chozeni na toaletu a nejvice mozkove mlhy. Mnoho leku a nyni zmena leku a je to trosku lepsi. Pro me nejlepe relaxovat s horkou sprchou a kazdodenni rozcvicovani. Bohuzel i po tolika letech neznam limit a obcas to prezenu a pote jsem z toho nemocna

  2. Ona neni az tak moc nova, to jenom uznat fibromyalgii jako skutecny zdravotni problem trvalo dlouho, a myslim, ze pokud by ji nedostalo taky par lekaru, dodnes by se tito pacienti posilali na psychiatrii nebo domu jako hypochondri.
    Stale se vsak najdou lekari, kteri „na fibromyalgii neveri“ – s jakym potesenim bych si s nimi tak na tyden vymenila telo!

  3. Nic není náhoda a tato nemoc je další z neomylných nástrojů přírody. Karma si najde každého a nikdo mimo Něj nepomůže 😆

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button